پیدا کردن آدرس یا موقعیت مکانی افراد با روش های اوسینتی

در پست های قبل با اوسینت آشنا شدیم. پیدا کردن آدرس اشخاص همیشه یکی از مهمترین خواستگاه های متخصصین اوسینت بوده است. به جرات میتوان گفت از پرکاربردترین روش های کشف آدرس و موقعیت مکانی، یافتن طول و عرض جغرافیایی فرد مورد نظر است. برخی از راه های رسیدن به طول و عرض جغرافیایی می تواند موارد زیر باشد.

 • بررسی پست های فرد در شبکه های اجتماعی مثل توئیتر و اینستا گرام. ممکن لوکیشن بعضی از پست ها در پیدا کردن آدرس به ما کمک کند.
 • پیدا کردن تلفن اشخاص؛ چرا که معمولا پیش شماره ها منطقه جعرفیایی مورد جستجوی ما را محدود تر می کنند. چرا که ما در دنیای اوسینت به دنبال کوچکتر کردن مسئله هستیم. تا به راه حل نزدیک شویم.
 • استفاده از دورک های مناسب در موتور های جستجو اوسینتی جهت پیدا کردن آدرس در وب آشکار
 • استفاده از سایت های جستجوی معکوس ثبت دامنه
 • استفاده از روش های مهندسی اجتماعی برای روش های فریب
 • ایجاد ارتباط End-To-End در شبکه با فرد مذکور و مسیریابی کردن ترافیک برای بدست آوردن IP فرد مورد نظر و در نهایت مکان یابی IP بدست آمده.

مقدمه ای بر پیدا کردن آدرس

در ادامه مطلب پیدا کردن آدرس یا موقعیت مکانی افراد با روش های اوسینتی می پردازیم. البته قبل از آن باید با یک سری مفاهیم پایه ای آشنا شویم. که شامی موارد زیر هستند:

 1. آشنایی طول و عرض جغرافیایی جهت پیدا کردن آدرس
 2. آشنایی با ارتباط های End To End
 3. آشنایی با دستور  NETSTAT جهت مسیریابی ترافیک
 4. فرایند ها و فلوچارت پیدا کردن آدرس اشخاص یا موقعیت مکانی

آشنایی طول و عرض جغرافیایی جهت پیدا کردن آدرس

پیدا کردن آدرس با فرایند های اوسینتی بدون داشتن اطلاعات اولیه در طول و عرض جغرافیایی امکان پذیر نیست. جهت شناسایی و مشخص نمودن هر نقطه بر روی کره زمین , قرار دادهایی تعیین گردیده  است که باعث میشود کره زمین با دو عدد ( طول و عرض جغرافیایی ) تقسیم وشناسایی می شود. این اعداد بصورت خلاصه طول و عرض جغرافیایی گفته میشود که بر اساس درجه و یا رادیان قابل نمایش میباشد. ( در تقسیم بندیهای مشابه به درجه – دقیقه ) نیز مشخص میگردند. خط استوا کره زمین را به دو قسمت شمالی وجنوبی تقسیم میکند و همینطور یک خط فرضی که از نصف النهار گرینویچ عبور میکند و به سمت شمال و جنوب کشیده میشود کره زمین را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم میکند.

طول و عرض جغرافیایی
طول و عرض جغرافیایی

وقتی همزمان این دو خط در کره زمین فرض گردد زمین به چهار قسمت تقسیم میشود. همانطور که در تصویر زیر کاملا مشخص می باشد زمین در طول جغرافیایی از 180 درجه تا -180 درجه (شرقی و غربی ) و در عرض جغرافیایی از 90 درجه شمالی تا 90 درجه جنوبی تقسیم شده است. واحد هر دو درجه است اما توجه داشته باشید که ارقام پس از اعشار اهمیت زیادی دارد. برای یافتن یک موقعیت به صورت دقیق، می‌بایست ۶ رقم پس از اعشار را نیز در نظر بگیرید. ایران در عرض جغرافیایی شمالی و طول جغرافیایی شرقی قرار گرفته است. همچنين طول و عرض جغرافيایی تهران 33.3,44.4 میباشد. همانطور که مشاهده میکنید ول و عرض جغرافيایی با ویرگول از هم جدا می شوند.

هر نقطه بر روی نقشه یک مختصات طول و عرض جغرافیایی یکتا و منحصربه فرد دارد. در سرویس تحت وب Google Maps که در حال حاضر محبوب‌ترین سرویس نقشه است، پیدا کردن مختصات جغرافیایی بسیار ساده است و در ادامه به این موضوع می‌پردازیم. برای استخراج موقعیت طول و عرض جغرافیایی، مراحل زیر را طی نمایید.

برای یافتن مختصات مکانی می‌توانید با مرورگرهای مختلف، سایت Google Maps را باز کنید. اگر موقعیت موردنظر را بلد هستید، می‌توانید مستقیماً با زوم کردن و جابجا کردن نقشه آن را پیدا کنید اما اگر این طور نیست، از نوار جستجو در گوشه‌ی بالای صفحه استفاده کنید و نام کوچه، خیابان و یا هر مکان نزدیک موقعیت موردنظر را سرچ کنید. و برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید از منوی راست‌کلیک استفاده کنید و گزینه‌ی What’s Here? را انتخاب کنید.

طول و عرض جغرافيايي
طول و عرض جغرافيايي

آشنایی با ارتباط های End To End

یک سیستم ارتباطی است که تنها افراد دو طرف ارتباط، قادر به خواندن پیام‌ها هستند. در این شیوه ارتباطی، شنود کلیدهایی که برای رمزگذاری مکالمه استفاده می‌شود برای هیچ فردی از جمله رساننده خدمات اینترنتی و ارائه دهندگان خدمات مخابراتی امکان‌پذیر نخواهد بود. در رمزگذاری سرتاسر از آنجا که هیچ شخص دیگری امکان کشف داده‌های در حال مبادله یا ذخیره را ندارد، امکان مراقبت و دستکاری غیرممکن است. به همین دلیل شرکت‌هایی که از شیوه رمزگذاری سرتاسر استفاده می‌کنند، نمی‌توانند پیام‌های مشتریان خود را به مقامات امنیتی ارائه دهند.

 

نکته: از مهمترین راه پیدا کردن آدرس یک فرد به دست آوردن ip سیستم او و یا دسترسی به اطلاعات GPS  وی می باشد.

آشنایی با دستور  NETSTAT جهت مسیریابی ترافیک

netstat (network statistics) یک ابزار خط فرمان (command line tool) برای نظارت بر اتصالات شبکه اعم از ورودی و خروجی و همچنین مشاهده جداول مسیریابی و … می باشد netstat در تمام سیستم عامل ها قابل اجرا می باشد. از نظر عیب یابی شبکه و اندازه گیری عملکرد ابزار بسیار مفیدی است و یکی از اساسی ترین ابزارهای اشکال زدایی سرویس شبکه می باشد. برای استفاده از دستور یا فرمان NETSTAT ابتدا وارد منوی استارت شده و عبارت CMD را جست‌وجو کنید. سپس آن را به‌صورت Run As Administrator باز کنید. سپس دستور NETSTAT را در آن وارد کنید:

C:\NETSTAT

 

دستور Netstat
دستور Netstat

در نتایج این دستور ۴ بخش قابل‌مشاهده است:

 • بخش Proto: در این بخش نوع پروتکل استفاده‌شده برای ایجاد ارتباط نشان داده‌شده است.
 • بخش Local Address: این قسمت آدرس‌هایی را نشان می‌دهد که سیستم شما از طریق آن‌ها به سرور متصل شده است.
 • بخش Foreign Address: بخش مورد نظر ما برای مکان یابی است. این بخش شامل سرورهایی است که به آن‌ها متصل شده‌اید. اگر در قسمتForeign Address یک آیپی بوسیله آن پورت به سیستم شما وصل بود یعنی که یک نفر با آن آیپی به سیستم شما متصل است.
 • بخش State: در این بخش وضعیت ارتباطات نشان داده‌شده است.

وضعیت فرمان NETSTAT

در جدول زیر می‌توانید حالت‌های مختلف این دستور را مشاهده کنید:

سوئیچ های دستور netstat
پارامترهای دستور netstat

نکته: منظور از سوکت در شبکه، ترکیب آدرس IP با Port است. به‌عنوان‌مثال ۱۹۲.۱۶۸.۸.۱۰۰:۴۹۴۳۲ در شبکه یک سوکت محسوب می‌شود.

پارامترهای دستور NETSTAT

دستور NETSTAT همانند دیگر دستورات، دارای پارامترهای مفیدی بوده که عملکرد دستور را بهبود می‌بخشند. این پارامترها عبارت‌اند از:

 • پارمتر a- جهت مشاهده‌ی کلیه‌ی ارتباطات فعال ویندوز به کار می‌رود.
 • پارامتر b- برای نمایش برنامه‌هایی که این ارتباطات را ایجاد کرده‌اند.
 • پارامتر e- برای نمایش وضعیت ارسال و دریافت بسته‌ها استفاده می‌شود و می‌تواند با پارامتر s ترکیب شود.
 • پارامتر f- جهت نمایش کامل نام‌ها (FQDN) به کار گرفته می‌شود.
 • پارامتر n- برای نمایش آدرس‌ها به‌صورت عددی استفاده می‌شود.
 • پارامتر p- برای نمایش پروتکل‌های مشخص‌شده استفاده می‌شود.
 • پارامتر q- به‌منظور نمایش کلیه ارتباطات به همراه پورت‌ها و Bound ها استفاده می‌شود.
 • پارامتر o- جهت نمایش Proccess ID ارتباط‌ها به کار گرفته می‌شود.
 • پارامتر r- جدول مسیریابی را نمایش می‌دهد.
 • پارامتر s- وضعیت ارسال و دریافت برای هر پروتکل را نشان می‌دهد.
 • پارامتر t- ارتباطات offload را نمایش می‌دهد.
 • و درنهایت پارامتر x- ارتباطات مستقیم را نشان می‌دهد.

اگر بخواهید ارتباطات را به‌صورت مداوم بررسی کنید، می‌توانید پس از پارامتر موردنظر یک عدد بگذارید. این عدد برای مشخص کردن ثانیه به‌ کار می‌رود تا طبق ثانیه مشخص‌شده کلیه ارتباطات بررسی شود. به مثال زیر توجه فرمایید:

NETSTAT -b 5

 

در این دستور، هر ۵ ثانیه کلیه‌ی ارتباطات بررسی می‌شوند.

برای ساخت Log از ارتباط‌های فعال هم می‌توانید از علامت >> به همراه آدرس و نام فایل متنی استفاده کنید تا کلیه‌ی ارتباطات برقرارشده را در یک فایل متنی داشته باشید. به‌عنوان‌مثال:

NETSTAT -B 10 >>%HOMEPATH%\DESKTOP\LISTOFCONNECTION.TXT

 

فرایند ها و فلوچارت پیدا کردن آدرس اشخاص یا موقعیت مکانی

تصویر زیر یک فرایند بسیار عالی جهت کشف آدرس و موقعیت های مکانی است. با توجه به واضح بودن فرایند از توضیحات اضافه پرهیز می کنیم.

پیدا کردن آدرس
پیدا کردن آدرس

مثال: روشی برای مکان یابی افراد در برنامه تلگرام یا واتس آپ

در این بخش ما دو روش برای ردیابی تلگرام فرد مورد نظر ارائه می دهیم که هر دو از طریق آی پی شخص اقدام به مکان یابی تلگرام فرد مورد نظر می نمایند. البته باید به یاد داشته باشید که ردیابی تلگرام با استفاده از آی پی چندان دقیق نیست و فقط موقعیت تقریبی فرد را بدست می دهد. اما همین مورد هم می تواند در زمینه یافتن افرادی که درباره موقعیت خود دروغ می گویند بسیار موثر باشد. این روش ها هرچند دقیق نیستند اما بازهم می توانند بسیاری از حقایق را درباره موقعیت کنونی افرادی که به شما پیام می دهند را فاش نماید.

مکان یابی تلگرام یا واتس آپ با استفاده از محیط CMD

در این روش ردیابی تلگرام ، کافیست محیط تلگرام را در سیستم رایانه خود اجرا نمایید. هیچ صفحه دیگری را باز نکرده و با فرد مورد نظری که قصد یافتن موقعیت وی را دارید شروع به چت کردن کنید. پس از ارسال و دریافت چند پیام، بدون اینکه کار اضافه ای را انجام دهید، محیط CMD را باز کنید. پس از باز کردن محیط CMD عبارت netstat –n را تایپ کرده و کلید اینتر را بفشارید. (دقت داشته باشید که در عبارت فوق بین –n و netstat یک فاصله وجود دارد).

پس از انجام مراحل فوق لیستی از چند آدرس آی پی برای شما به نمایش درخواهد آمد که به جز آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱ که مربوط به سیستم خودتان است، بقیه آی پی ها مربوط به وبسایت ها و یا کسانی است که شما با آن ها ارتباط برقرار کرده اید. حال یکی یکی این آدرس آی پی ها را در سایت iplocation.net وارد نمایید. دقت داشته باشید فقط آی پی آدرس هایی را در سایت مذکور وارد کنید که در قسمت Foreign Address آمده اند.

پس از انجام این مرحله لیستی از آی پی آدرس هایی که با آدرس مربوطه هم اکنون به اینترنت متصل شده اند برایتان به نمایش در خواهد آمد که می توانید با استفاده از آن موقعیت تقریبی ISP مورد نظر را بدست آورید و اقدام به ردیابی تلگرام فرد مورد نظر نمایید.

اما برای اینکه بتوانید موفق به ردیابی تلگرام فرد مورد نظر شوید، باید در قسمت اطلاعاتی که برایتان ارائه شده است، مشخصات Latitude و Longitude را یادداشت کرده و در سایت ردیابی ناسا که از طریق همین لینک قابل دسترسی است وارد نمایید.

پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده شما قادر به مکان یابی دقیق ISP فردی که به شما پیام می دهد خواهید بود. و از آنجا که اگر فرد مورد نظر از VPN و پروکسی استفاده نکرده نباشد، موقعیت تقریبی وی به نمایش در خواهد آمد.

ردیابی تلگرام یا واتس آپ با استفاده از وب سایت

اما روشی ساده تر و دقیق تر نیز وجود دارد که بسیار ساده تر می تواند شما را به هدفتان برساند. در این روش نیازی به محیط CMD نیست و تنها از طریق یک وب سایت و اندکی کمک خود فرد می توانید موقعیت حدودی وی را شناسایی کرده و موفق به ردیابی تلگرام وی گردید. برای این منظور کافی است مراحل زیر را دنبال کنید. ابتدا وارد سایت blasze.tk شده و در آنجا در قسمت مربوطه نام یک سایت دلخواه را وارد کنید و سپس روی کلید Submit کلیک نمایید.

در قسمت بعدی برای شما یک لینک ایجاد خواهد شد که قسمتی که در تصویر مشخص شده است را باید کپی کرده و برای فردی که قصد ردیابی او را دارید ارسال کنید. معمولا بهتر است این کار را از طریق تلگرام انجام دهید. حال باید کاری کنید که فرد مورد نظر روی لینک ارسال شده از طریق شما کلیک نماید.

پس از کلیک کردن فرد مورد نظر روی لینک ارسال شده، حال به صفحه ای که لینک را ساخته بودید برگشته و صفحه را با کلید F5 رفرش نمایید. طبق تصویر زیر مشاهده خواهید کرد که تعدادی آی پی آدرس برای شما به نمایش در می آید. حال این آی پی آدرس ها را در وبسایت Iplocation.net وارد کرده و سپس از طریق همان وبسایت ناسا که در بخش پیشین معرفی شده بود، اقدام به موقعیت یابی فرد مورد نظر نمایید.

معرفی چند وب سایت برای تبدیل IP به آدرس

سرویس geodatatool 

برای یافتن کشورهای مربوط به هاست یا آی پی ها
برای یافتن کشورهای مربوط به هاست یا آی پی ها

سرویس domainbigdata

یک منبع ایده آل برای جستجوی معکوس و استخراج سابقه whois ها

جستجوی معکوس و استخراج سابقه whois ها
جستجوی معکوس و استخراج سابقه whois ها

برنامه موقعیت یابی دقیق افراد

دقت داشته باشید که به علت استفاده از خاصیت NAT ممکن است همزمان چند آی پی آدرس یکسان که از محل های متفاوتی به اینترنت دسترسی دارند، به نمایش در آید. از آنجا که روش ردیابی تلگرام افراد با استفاده از آی پی چندان مورد اطمینان نیست و فقط موقعیت ISP خدمات دهنده را به نمایش می گذارد. و معمولا نمی توان اطلاعاتی دقیقتر از شهری که فرد در آن حضور دارد را بدست آورد.
برای بدست آوردن موقعیت دقیق افراد بهتر است از نرم افزارهایی که به طور خاص برای این منظور طراحی شده اند استفاده نمود. این نرم افزارها نظیر برنامه SFP با استفاده از فناوری هایی که در آن به کار رفته است و با استفاده از ماهواره جی پی اس و دکل های مخابراتی می تواند موقعیت دقیق افراد را به نمایش بگذارد. با استفاده از نرم افزار SFP قادر خواهید بود بدون اینکه کار خاصی را انجام دهید و تنها با یک بار نصب برنامه روی تلفن همراه فرد مورد نظر، از آن پس موقعیت لحظه به لحظه را به دست آورد.

منبع:

https://hamyab24.ir/blog/find-my-family/.

https://sindad.com/blog/learning/netstat-command/.

www.radshid.com/طول-و-عرض-جغرافیایی-چیست؟/

برای دیدن فلیم های سینماییِ مهیج و جذاب”در حوزه فناوری اطلاعات، اوسینت و هوش مصنوعی“، بر روی اینجا کلیک کنید.

آدرس کانال تلگرام سایت بیگ دیتا:

t.me/bigdata_channel

آدرس کانال سروش ما:
https://sapp.ir/bigdata_channel

جهت دیدن سرفصل های دوره های آموزشی بر روی اینجا کلیک کنید.

Views: 15311

دیدگاهتان را بنویسید