کامل ترین و علمی ترین مطلب در مورد عروس هلندی (تکثیر، نگهداری و درمان)

عروس هلندی

یا کوکاتیل‌ها همدم شیرین انسان ها

عروس هلندی جزو پرندگان زینتی بسیار محبوب و انسان دوست است. این پرنده طرفداران زیادی را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده است. بسیاری از پرورش دهندگان پس از یادگیری فوت فن ها و تکنیک های پرورش عروس هلندی به پرورش طوطی های گران قیمت مانند کاسکو روی می آورند. برخی با پرورش یک جفت عروس سالم و زیبا به دنیای پر هیجان پرورش پرندگان زینتی وارد می شوند. برخی نیز در سطح انبوه و عمده این پرنده دوست داشتنی را پرورش می دهند.

 

عروس هلندی پرنده های بسیار جذاب و بامزه ای می باشند. عروس می توان بعنوان یک دوست و همدم آن را در منزل پرورش داد. هم بازی با این پرنده و پر کردن اوقات فراغات با عروس هلندی تجربه ای بسیار شیرین و لذت بخش است. حتی کودکان می توانند با این پرنده ارتباط دوطرفه ایجاد کنند و از دوستی با این حیوان در اوقات فراقت خود لذت ببرند. این پرنده حتی محبوب سالمندان است…

همچنین افرادی که دارای گرایش های مذهبی هستند و بنا به دستورات پروردگار نمی توانند حیوانات مانند سگسانان را در منزل نگهداری کنند ولی از طرفی عاشق حیوانات هستند، عروس هلندی  میتواند بهترین گزینه باشد. این مورد نیز در مورد افراد دارای وسواس یا حساسیت به گربه ها و سک ها صادق است. خلاصه آنکه محبوبیت این پرنده بسیار فراتر از حیوانات دیگر است. بخصوص نزد ایرانی ها این پرنده از محبوبیت زیادی برخوردار است.

 

 

بهترین نژاد عروس هلندی کدومه؟

اگر بخوایم صادقانه به این سوال جواب بدیم، در واقع نژاد بهتر یا بدتر وجود نداره. بین انواع عروس هلندی، تفاوت اخلاقی و رفتاری وجود نداره فقط در بعضی از ویژگی‌ها بین اون‌ها تفاوت‌هایی هست که ثابت‌شده نیستن و فقط بر اساس گفته‌ها و شنیده‌ها است. مثلا این کهنژاد لوتینو باهوش‌تر از بقیه نژادها است و میزان خو گرفتنش با آدم‌ها بیشتره. یا نژاد خاکستری، مستعدتر از بقیه انواع عروس هلندی‌ها برای حرف زدن.  است

عروس هلندی

قفس عروس هلندی

اولین نکته در رابطه با نگهداری پرنده انتخاب قفس است. در مورد انتخاب قفس مطالب زیادی وجود دارد. اما خلاصه ترین این مطلبی که در رابطه با تهیه قفس می شود گفت این است که،  هر چه قفس بزرگتری انتحاب کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت. پس  اولین نکته ی طلایی ما می‌شود: قفسه بزرگتر نتیجه بهتر. و صد البته از شلوغ نمودن بیش از حد داخل قفس خودداری کنید.

اگر تصمیم به نگهداری عروس هلندی گرفته اید، باید مکان مناسب برای این کار را فراهم کنید. مکان نگهداری از عروس هلندی، بسیار اهمیت دارد؛ زیرا این مکان، باید منبع آرامش و امنیت پرنده باشد. برای انتخاب این مکان به نکات زیر توجه داشته باشید:

اولین کاری که قلب از خرید عروس هلندی باید انجام دهید، خرید یک قفس مناسب برای پرنده است. بهتر است قبل از آوردن عروس هلندی به خانه، محل زندگی او را مشخص کنید تا بعد از آمدن عروس، مجبور به جا به جایی متعدد او نشوید؛ زیرا در این صورت، عروس هلندی ممکن است استرس بگیرد. حداقل سایز مناسب برای عروس 65*45 و ارتفاع 45 میباشد.

در هنگام انتخاب قفس عروس هلندی توجه داشته باشید که قفس پرنده باید به اندازه ای بزرگ باشد تا او بتواند به راحتی در آن بال بزند و آزادی عمل داشته باشد. بهتر است قفسی بخرید که پرنده داخل آن بتواند پروازهای کوتاه را انجام دهد.

نکته: تا حد توان قفس بزرگ تر انتخاب کنید.

نکته: تا حد امکان از قرار دادن اشیاع متفرقه در قفس خودداری کنید.

 

مکان فقس پرنده

مکان نگهداری عروس هلندی نباید تاریک باشد. یعنی بهتر است مقدار کمی آفتاب در ساعات کمی در روز به داخل قفس پرنده تابیده شود؛ زیرا اگر محیط تاریک باشد، پرنده مستعد بیماری و افسردگی می شود.  مکان نگهداری از عروس باید به دور از باد کولر و باد پنکه باشد. در نتیجه اگر قفس پرنده در کنار پنجره است، بهتر است درب پنجره را ببندید.

قفس پرنده نباید در معرض نور شدید و مداوم خورشید قرار داشته باشد؛ زیرا نور و گرمای آفتاب مدوام، به سرعت پرندگان را تلف می کند. به هیچ وجه قفس را بر روی زمبن قرار ندهید. داشتن ارتفاع برای نگهداری قفس پرنده لازم است. به طور خلاصه میتوان گفت نور پنجره های جنوبی به علت زیاد بودن تابش خورشید اصلا مناسب نیست. پنجره های شرقی و غربی گزینه های بهیری هستند و البته پنجره شرق بهتر از غربی است چون گرنده صبح را حس می کند. نهایتا پنجره های شمالی هم به علت نورکم توصیه نمیشود.

بدترین مکان برای نگهداری عروس هلندی، آشپزخانه است؛ زیرا در این مکان، گازها و بوهای مختلف پخش می شود و ممکن است باعث ناراحتی پرنده ها شود. و همچنین  محیط پر رفت و آمد موجب استرس پرنده می شود.

 

نکته: محیط نگهداری پرنده از لحاظ نور، دما و رطوبت شبیه به محیط گایاهان آپارتمانی هست.

پاسیو، یکی از مکانهای عالی برای نگهداری از عروس هلندی است. بعضی از افراد، تصمیم می گیرند که قفس مخصوص برای نگهداری عروس هلندی را در پاسیو قرار دهند. بهتر است محیط پاسیو را با گیاهان مرتفع و درختچه ها پر کنید تا شرایط برای زندگی پرنده طبیعی تر شود. توجه کنید که محیط پاسیو باید فاقد جانوران ریز و موذی مانند مگس، پشه و سوسک باشد تا موجب آزار عروس هلندی نشوند. اگر داخل پاسیو، سوراخ یا محفظه ای وجود دارد که پرنده می تواند از آن عبور کند، بهتر است آن قسمت را با حفاظ و توری بپوشانید.

 

 

دمای قابل تحمل برای پرنده و بهترین دما برای کاکاتیل ها

عروس هلندی، پرنده ای است که نژاد آن در طبیعت زندگی می کنند؛ در نتیجه هم در هوای سرد و هم در هوای گرم می توانند به راحتی به زندگی خود ادامه دهند. با توجه به شرایط دمای طبیعی محل زندگی عروس هلندی، باید دمای خانه را به درستی تنظیم کنید تا این پرنده اذیت نشود. بهترین بازه دما برای نگهداری از عروس هلندی، بین 26 تا 32 درجه سانتی گراد است و بهترین حالت حد میانگین این اعداد است. و البته جریان و گردش هوا در محیط نگهداری پرنده می بایست به صورا ملایم وجود داشته باشد.

در تابستان و برای خنک نگه داشتن بدن پرنده، می توانید آنها را هر روز یا یک روز در میان استحمام کنید. البته جوری دما را مدیریت کنید تا پرنده تا حد فصل گرم و سرد سال را حس کند. به عنوان مثال در تابستان ها پرنده های برای پر ریزی نیاز به گرما دارند پس به سمت 35 درجه افزایش دما داشته باشید.

توجه داشته باشد که باز ماندن منقار پرنده و فاصله دادن بال ها از بدن، از جمله نشانه های گرما و عطش شدید پرنده است. نباید این حالت برای پرندها چیش بیاید.در زمان خنک شدن نسبی هوا برای تولید مثل آماده می شوند. پس در فصل پاییز و زمستان و بهار به سمت 26 درجه کاهش دما داشته باشید.

علاوه بر دمای محیط، رطوبت نیز یک عامل مهم در حیات و سالم ماندن عروس هلندی است. برای تامین رطوبت مورد نیاز عروس هلندی، می توانید از دستگاه بخور استفاده کنید یا یک پارچه خیس را روی قفس عروس هلندی بیندازید.

در فصل زمستان، به دلیل روشن بودن بخاری و دیگر وسایل گرمایشی، محیط خانه خشک می شود. برای برقراری رطوبت در زمستان، بهتر است یک کتری یا قابلمه را پر از آب کنید و آن را روی بخاری قرار دهید تا رطوبت در محیط به صورت متعادل حفظ شود.

نکته: محیط نگهداری پرنده از لحاظ نور، دما و رطوبت شبیه به محیط گایاهان آپارتمانی هست.

جوجه های زیر دو هفته، بایستی دمایی متناسب با دمای بدن مادر، یعنی ۳۵ الی ۴۰ درجه سانتیگراد را برای آنها در نظر داشت. هر چه قدر که سن بالاتر میرود، آنها را در بازه ی زمانی ۲۷ الی ۳۰ نگاهداری کنید.

نکته: از وسایل گرماسازی که اکسیژن داخل پرورشگاه را مصرف می کنند استفاده نکنید.

سن عروس هلندی

این پرنده حدود 20 سال عمر خواهند کرد. طول عمر آنها بستگی به محیط زندگی و کیفیت مراقبت و تغذیه ای آنها خواهد داشت. ولی درحالت تجاری نگهداری این پرنده بیش از سن 5 سالگی ارزشی ندارد. چرا که زاد و ولد آن به شدت کاهش میابد.

نکته: عروس بزرگ تر از 5 سال نگهداری نکنید.

آموزش تصویری تشخیص جنسیت عروس ها

بهترین آموزش برای تشخیص نر و ماده بودن عروس ها آموزش تصویری هست

تشخیص نر و ماده بودن عروس هلندی
تشخیص نر و ماده بودن عروس
تشخیص جنسیت عروس
تشخیص جنسیت عروس
 تشخیص نر و ماده بودن لوتینو
تشخیص نر و ماده بودن لوتینو
 جنسیت لوتینو
جنسیت لوتینو

 

غذای طوطی عروس هلندی چه چیزهایی باید باشه؟

تغذیه عروس مهم ترین مولفه در نگهداری این پرنده است. برای خرید دانه‌های خوراکی هم می‌توانید از مخلوط دانه‌های آماده خریداری کنید.د هم اینکه خودتون جداگانه دانه‌ها را بخرید و با هم ترکیب کنید. بهترین ترکیب دانه‌ها برای عروس هلندی عبارتند از ارزن، دانه کلزا، جو دوسر، شاهدانه، تخمه آفتابگردان و … . دانه‌های خوشمزه‌ای مثل تخمه برای عروس هلندی خیلی چرب هستند و نباید بیش از حد به پرنده داده شوند.

نکته: اگر دانه‌های آماده می‌خرید حواستون باشه که ترکیب مخصوص عروس هلندی بخرید؛ چون ترکیب دانه‌ها در بسته‌های مخصوص طوطی و مرغ عشق و … مناسب رژیم غذایی عروس هلندی نیستند.

عروس هلندی‌ها عادت دارند در وعده‌های کم غذا بخورند و به طور کلی حدود ۲ قاشق غذا خوری دانه در روز نیاز دارند. بنابراین بهترین کار اینه که مطمئن باشید همیشه مقداری دانه در ظرف غذای پرنده‌تون وجود داشته باشد.

البته معمولا هر عروس هلندی‌ای سلیقه خاص خودش را دارد و ۲-۳ دانه را بیشتر دوست دارد و اونا را جدا کرده و می‍‌خورد. کلید سلامتی کوکاتیل‌ها تنوع غذایی هست که میخورند. آنها نیاز دارند روزانه ویتامین و مواد مغذی مورد نیاز بدنشون را از مواد غذایی متنوع و تازه تامین کنند.

شاید شما هم مثل خیلی از کسایی که کوکاتیل دارند فکر کنید غذای این پرنده دانه هایی مثل ارزن هست. اگر عروس هلندی فقط دانه بخورد بعد از مدتی دچار کمبود ویتامین و مواد مغذی شده و بیمار میشود.

دانه ها خوش خوراک بوده و مورد علاقه عروس هلندی هستند ولی به دلیل چربی بالا و ویتامین کم غذای مناسبی برای اون ها به حساب نمیان و باید به مقدار بسیار کم در اختیار کاکاتیل قرار بگیرد.

از طرف دیگر عروس هلندی هایی که به خوردن دانه عادت کردن به سختی حاضر میشوند مواد غذایی تازه مثل میوه و سبزیجات را استفاده کنند. در بیشتر موارد اگر شما دانه و میوه جات را  همزمان در اختیار پرنده قرار بدهید او یک یا دو نوع دانه مورد علاقه اش را انتخاب کرده و مصرف میکند و میوه و سبزیجات را یه گاز میزند و به زمین پرت میکند!

 

 

بقیه دانه ها هم توی ظرف باقی میاند. همین انتخاب غذا مهم ترین عامل سوءتغذیه و کمبود ویتامین و مواد غذایی در عروس هلندی هاست. اگر نمی دانید عروس هلندی شما چه چیزهایی می تواند بخورد و یا اینکه چه غذاهایی برای او مفید است پیشنهاد می کنم راهنمای غذای عروس هلندی را مطالعه کنید.

چقدر میوه و سبزیجات میتونم به پرنده‌ام بدم؟

بعضی از انواع سبزیجات را می‌توانید یه روز در میان به او بدهید. اما میوه را نباید بیشتر از ۱-۲ بار در هفته به عروس هلندی‌ بدهید؛ چون قند زیادی دارند. برگ‌های سبز و تازه مثل سبزی‌های خوراکی و ساقه گیاهان را می‌توانید همیشه در اختیار پرنده قرار بدهید.برای اینکه دستتون بیاد پرنده‌تون چقدر میوه و سبزیجات می‌خوره اوایل زیاد بهش بدهید و بعد از اینکه غذا خوردنش تمامشد اضافه‌‌ش را از قفسش بیرون بیارید. به طور مثال با یک چهارم سیب یا یک سوم  هویج شروع کنید و ببینید چقدرش را  می‌خورد و آیا لازم است این مقدار را کمتر یا بیشتر بکنید یا خیر.

نکته مهم در مورد میوه و سبزیجات، تنوع اوناست. سعی کنید انواع مختلف میوه و سبزیجات را در رژیم غذای عروس هلندی بگنجونید تا هم سلیقه‌ش دستتون بیاد و هم مطمئن بشید که مواد مغذی مختلف به بدنشان رسیده است.

راه حل بد غذا بودن طوطی کوکاتیل

پایه غذای عروس هلندی بهتره پلت های تجاری باشه که توسط کارخانه مخصوص این پرنده درست شده اند. این پلت ها مخلوطی از مواد غذایی مورد نیاز پرنده بوده و در عین حال هم خوش خوراکند.مزیت استفاده از این پلت ها اینه که پرنده نمیتواند اجزای اون ها را از هم جدا کنه و مجبوره همه پلت را یکجا مصرف کند. البته یادتون باشه مصرف پلت تنها هم برای اون ها پیشنهاد نمیشود و بهتره میوه و سبزیجات تازه هم جزو رژیم غذایی پرنده ها باشد.

آب تازه

علاوه بر تمام موارد بالا، آب تازه همیشه باید در دسترس پرنده قرار داشته باشه. ظرف آب را هم هر روز با آب و صابون خوب بشورید و دوباره پر از آب کنید. هیچ گاه نباید از ظرفی که بوی بد گرفته پرنده ها آب بنوشند. بهتره ظرف های جایگزین داشته باشد و هر چند وقت یکبار آنها را جایگزین کنید. استفاده بیش مستمر از یک ظرف آب موجب بودار شدن آن می شود.

 

سرکه سیب

سرکه سیب دارای ویتامین ها , مینرال و مواد عالی بی شماری است که باعث می شود پرنده شما سالم تر گردد. برای پرنده آنزیم و مینرال های مهمی چون پتاسیم , کلسیم , منیزیم , فسفر , آهن را فراهم می کند. همچنین دارای بتاکاروتن , ویتامین ث , ب1 , ب2,ب6 می باشد. باید سرکه سیب طبیعی و ارگانیک تهیه کنید سرکه سیب طبیعی طلایی رنگ یا نارنجی می باشد.

از خواص سرکه سیب این است که از رشد باکتری ها جلوگیری می کند همچنین جلوی رشد قارچ ها را نیز می گیرد. زمانیکه قصد جوانه درست کردن تخمه ها را دارید اگر روی تخمه ها سرکه سیب اسپری کنید و بعد با آب بشورید باکتری ها از بین می روند. اگر کمی از سرکه به جوانه ها نفوذ کند ایرادی ندارد. سرکه سیب به هضم غذاهای پرنده کمک می کند همچنین باعث شکسته شدن مینرال ها، پروتیین و چربی ها می شود و سیستم ایمنی بدن را قوی تر می کند.

 تخم مرغ آب پز

تخم مرغ بخاطرسهولت در دسترس بودنش و همچنین بخاطر پروتئین بالای خود میتواند گزینه خوبی برای تغذیه تمامی گونه های پرندگان زینتی باشد اما باید با احتیاط وبه مقدار معینی در اختیار پرنده قرار گیرد ,تا باعث ایجاد عوارض و بیماری های دیگر در بدن پرنده نگردد در زیر به نکات مهم و مقدار مجاز مصرف تخم مرغ در تغذیه پرندگان می پردازیم. یادتان باشد تخم مرغ را تازه تهیه کنید ودارای تاریخ مصرف باشد و قبل از آب پز نمودن آن پوست روی تخم مرغ را در زیر آب بشویید و سپس آن را بپزید. حتما تخم مرغ را به مدت 30 دقیقه بجوشانید و پس از پخت آن را از ظرف خارج نمایید و بگذارید تا با دمای محیط خنک شود.

نکته: هیچوقت جهت سریع خنک شدن تخم مرغ آن را زیر آب سرد قرار ندهید که این امر باعث ایجاد فعل و انفعال شیمیایی و سمی میگردد و برای پرای پرندگان خطر آفرین است.
زرده تخم مرغ را به میزان کمتر مخلوط کنید چرا که باعث ایجاد بیماری کبدی ,کلیوی و گوارشی در پرنده میشود. تنها قسمت قابل تغذیه تخم مرغ برای پرندگان سفیده تخم مرغ است که باید ریز خرد شود و به اندازه کم باشد.
حداکثر مقدار مجاز استفاده از سفیده تخم مرغ به اندازه یک بند انگشت شصت دست و هفته ای 2 بار است.
پس از تغذیه پرنده اضافات سفیده تخم مرغ را در صورتی که محیط نگهداری پرنده زیاد گرم نمی باشد بعد از1 ساعت خارج نمایید و کفی قفس پرنده را چه قبل از تغذیه و چه بعد از تغذیه با آب تمیزبشویید.
تغذیه تخم مرغی را همیشه صبح یا ظهر در اختیار پرندگان قرار دهید تا قبل از خواب شبانه بتوانند آن را هضم کنند .از دادن تغذیه تخم مرغی در ساعت پایانی شب ودر موقع خواب پرندگان جدا پرهیز نمایید. تغذیه هایی که برای هضم زمان بر هستند یکی از عمده عوامل ایجاد مشکل گوارشی و تنفسی در پرنده گان میباشند.

چند ساعت بعد از اتمام تغدیه با تخم مرغ ظرف آب پرنده را بشویید. دلیل این کار جلو گیری از بو گرفتن ظرف آب بعد خوردن تخم مرغ توسط پرنده هست

غذای جوجه عروس هلندی تازه متولد شده تا ۲ ماهگی

اگه جوجه عروس هلندی پیش مادرش هست شما کار زیادی لازم نیست انجام بدهید؛ چون مادر خودش غذای هضم شده را داخل چینه دان جوجه می‌ریزد. اما اگه خودتان اقدام به جوجه کشی کردید یا به هردلیلی جوجه‌ یا جوجه‌های بی مادر پیدا کردید کار سخت و چالش برانگیزی در پیش دارید.

 

 

برای اینکار به یه سرنگ نیاز دارید که از داروخانه‌ها می‌توانید تهیه کنید. تا سن ۲ ماهگی که کم کم جوجه شروع به خوردن دانه می‌کند باید به آن سرلاک بدهید. سرلاک مخصوص طوطی‌سانان را می‌توانید از پت شاپ‌ها تهیه کنید و هر ۴-۶ ساعت یک بار مقدار ۸ میلی لیتر به جوجه عروس هلندی غذا بدهید.

بهترین سرلاک های موجود در بازار راف، سیتاکوس A19 و اگزکت می باشد. و سرلاک هاگن از طرف پرورش دهنده ها مردود شده است.

مواد تشکیل دهنده سرلاک طوطی سانان

ذرت، گندم، یولاف، گلوتن گندم، روغن های گیاهی، مواد حاصل از صنایع جانبی فرآوری غلات و دانه های روغنی، آلبومین، شکر، کنجاله سویا، تخم کتان، مونو- و دی-کلسیم فسفات، کربنات کلسیم، ال-لیزین، دی ال-متیونین، ال- ترئونین، سولفات آهن، اکسید منگنز، سولفات مس، اکسید روی، یدات کلسیم، ویتامین A، ویتامین D3 (کوله کلسیفرول)، ویتامین E، ویتامین K3 (منادیون)، ویتامین C (آسکوربیک اسید)، ویتامین های گروه B، کولین کلراید، مولتی آنزیم، کلرید سدیم، بیکربنات سدیم، سویه های خشک شده باسیلوس سوبتیلیس.

 

بهترین سرلاک ها برای عروس هلندی
بهترین سرلاک ها برای عروس هلندی

در صورت استفراق سرلاک توسط جوجه باید داروی ضد قارچ و ضد عفونت دستگاه گوارشنیستاتین (Nystatin ) از داروخانه انسانی تهیه شود و طبق بروشور آماده شود و بعد از آن 4 قطره برای هر 10 سی سی سرلاک در هر 8 ساعت تا دو روز…. بعد از دو روز به 3 قطره و 2 قطره یابد کاهش داد. مدت زمان دوره درمان 3 تا 5 روز هست. بعد از اتمام دوذه درمان دو روز پست سر هم پروبیوتیک به سرلاک پرنده اضافه شود.

پروبیوتیک

پروبیوتیک، موجودات ریز، زنده و فعال میکروسکوپی هستند که خوردن آن‌ها، باعث تغییر میکروبیوم دستگاه گوارشی در جهت سلامتیِ بیشتر می‌شود. بیشتر اوقات به آن‌ها باکتری‌های مفید روده هم می‌گوییم.

وجود این باکتری‌های خوب، از رشد و تکثیر باکتری‌های بیماری‌زا جلوگیری می‌کند و باعث گوارش بهتر غذا و کمک به کارکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود. پروبیوتیک‌ها به حفظ تعادل در کارکرد دستگاه گوارش کمک می‌کنند. برخی عوامل می‌توانند این تعادل را بر هم بزنند.

انروفلوکساسین 

داروی انروفلوکساسین نیز یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف گوارشی است. این دارو برای پرندگانی که سینه انها تیغ یا به اصطلاح کاردی شده و یا عفونت شدید گوارشی دارند استفاده میشود.

🐥این دارو صرفا برای مصرف پرندگان بالغ یا ج.جه های رشد کرده میباشد🐥

علائم عفونت:

مدفوع آبکی البته بستگی به تغذیه ام داره

طریقه مصرف👇👇👇👇

در زمانی که پرنده شما ضعیف شده است بخاطر اسهال یا استفراغ  حتما قبل و بعد از استفاده از این دارو به پرنده خود پروبیوتیک بدهید
👇👇👇👇

6 تا 3 قطره داروی انروفلوکساسین  را در ابخوری پرنده بریزید .

مدت درمان یک هفته 
هر 12 ساعت اب و دارو تازه شود 
از دادن سبزیجات و میوه جات در طول مدت درمان پرهیز کنید

البته باید بگم که حتما با یک دامپزشک مشورت کنین در صورت عدم دسترسی از این دارو استفاده کنید

جوجه عروس هلندی

 

غذای مناسب برای جوجه کوکاتیل‌ ۲ ماهه تا ۳ ماه

جوجه‌ها تا ۳ ماهگی باید همچنان سرلاک بخورند. اما از ۲ ماهگی به بعد کم کم آنها را را با دانه و پلت آشنا کنید. اگر در مواقع اضطراری سرلاک در دسترس نبود بیست کویدمادر بهترین جایگزین موقتی است.

برنامه غذایی کوکاتیل‌ از ۳ ماهگی تا بلوغ

از ۳ ماهگی به بعد جوجه ‌ها دیگر نیازی به سرلاک ندارند و می‌توا نیدبا  رژیم غذایی عروس هلندی شامل انواع دانه، پلت، میوه و سبزیجات تازه آنها را تغذیه کنید.

البته بهتره بگذارید جوجه خودش تعلام کند که آماده تغییر رژیم غذایی شده است! خودتان متوجه می‌شوید که جوجه دیگر علاقه‌ای به سرلاک ندارد و بیشتر به دانه‌ها  و میوه و سبزیجات کنجاو و علاقمند شده است.

هشدار: هیچ وقت به عروس هلندی این غذاها را ندید!

 • آووکادو
 • شکلات
 • هر میوه هسته‌دار
 • پیاز
 • سیر و پیاز
 • الکل
 • قارچ
 • نمک
 • کافئین
 • غذاهای فست فودی
 • غذاهای شور و  چرب و پرادویه
 • لبنیات
 • غذا های سرخ شده

 

برنامه غذایی عروس هلندی جوجه دار

عروس هلندی‌ها در حدود ۹-۱۲ ماهگی بالغ می‌شوند؛ اما بهتر است برای جفتگیری و تولید مثل پرنده نر تا ۱۸ ماهگی و در مورد پرنده ماده تا ۲ سالگی صبر کنید تا پرنده بلوغش کامل بشه و مخصوصا پرنده ماده از لحاظ بدنی آماده تخمگذاری باشه.

عروس هلندی ماده پس از ۷-۱۰ روز از جفتگیری موفق، حدود ۲-۸ تخم میگذارد. البته پروسه تخم گذاری ممکنه ۲-۳ روز طول بکشه و مثلا هر روز فقط یک تخم گذاشته می شود. بعد از ۱۸-۲۰ روز جوجه‌ها سر از تخم بیرون می آورند.

تغذیه عروس هلندی برای تخم گذاری و همینطور بعد از بیرون آمدن جوجه‌ها در سلامت مادر و جوجه‌ها اهمیت زیادی دارد و باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشد. در این دوره باید ترکیبی بالانس شده و متعادل از انواع پلت، دانه‌های خوراکی، میوه ها و سبزیجات در اختیار پرنده‌‌ قرار بدهید.

خوابیدن عروس 

عروس هلندی باید به اندازه کافی بخوابد. این پرنده هر شب باید 10 الی 12 ساعت خواب داشته باشد. مکان خوابیدن باید تاریک و ساکت و آرام باشد. البته تاریکی مطلق می تواند باعث ایجاد استرس در پرنده شود. برای این منظور به هنگام خوابیدن آنها کمی نور اگر در محیط باشد بهتر است. چراغ خواب با رنگ آبی برای حیوان آرامش بخش هست. همچنین مکان نگه داری از آنها باید گرمای کافی داشته باشد. و البته گرامی بیش از حد موجب توی لک رفتن پرنده و پرریزی زود هنگام خواهد شد.

 

نکات زیر را هرگز دست کم نگیرید. اگر قصد نگهداری این پرنده را دارید حتما موارد اشاره شده را مد نظر قرار دهید :

 1. مکان نگهداری پرنده باید در کنار پنجره و به دور از تابش مستقیم آفتاب باشد.
 2. آنها دوست ندارند که غافل گیر شوند. بنابراین هرگز سعی در ترساندن آنها نداشته باشید و از پشت به آنها نزدیک نشوید.
 3. قفس آنها نباید در محیط های پر رفت و آمد باشد. چون ایجاد هر گونه سر و صدای دلخراش و بلند باعث وارد آمدن استرس به آنها خواهد شد.
 4. اگر فرزند خردسال دارید، سعی کنید آموزش های لازم را به کودک تان بدهید. تا از دادن خوراکی ها و تنقلات به پرنده پرهیز کند و با او به آرامی رفتار کند.  هرگز سعی در گرفتن و بغل کردنش نداشته باشد.
 5. برای آموزش پرنده و حرف زدن با او باید صبور بود و به آرامی به او رفتار کرد. زمانی که عروس هلندی کاملا به شما عادت نکرده از وارد آوردن استرس به او خودداری کنید.
 6. هنگامی که پرنده در حال استراحت یا خواب است، سعی در مختل کردن خواب او نداشته باشید. چرا که این کار سبب ایجاد استرس در او خواهد شد. شاید در آینده هیچ گاه با خیالی راحت به خواب نخواهد رفت.
 7. هرگز پرنده را به مهمانی ها، جشن ها و محیط های شلوغ نبرید. این عمل نیز باعث وارد آمدن استرس و حتی سکته در آنها خواهد شد.
 8. اگر پرنده شما اهلی شده و از ادم ها نمیترسه، قفس را جایی قرار بدین که پرده بتونه اهالی خونه را ببینه و احساس کنه در کنار اعضای خانواده است.
 9. قفس پرنده نباید نزدیک به آشپزخانه باشه چون گازی که موقع داغ شدن ظروف تفلون از اون ها متصاعد میشه برای پرنده بسیار سمی هست.
 10. قفس پرنده شما نباید جایی باشه که پرنده را در معرض دود سیگار و قلیون و … قرار بده. نیکوتین برای طوطی سانان سمی هست.
 11. عروس هلندیها پرنده هایی بسیار کنجکاو هستن. اگر پرنده را در خونه آزاد میکنین مطمئن بشین تمام سیم های برق، وسایل گرمایشی با حرارت مستقیم (مثل شومینه و بخاری و ..) و پنجره باز از دسترسش خارج هستن تا پرنده شما دچار حادثه نشه.
 12. در تمام مدتی که پرنده در خونه آزاد هست باید تحت نظر باشه؛ هیچ وقت پرنده را تنها در خانه آزاد نگذارید.

کاکاتیل

 

معاینه پرنده

طول ناخن و منقار عروس هلندی خود را بررسی کنید. در صورتیکه منقار و ناخن های عروس هلندی بیش از اندازه بلند باشند باید آنها را کوتاه کنید. زیرا می تواند به صورت ناخواسته مشکلاتی برای خود و شما ایجاد نماید. عمل کوتاه کردن منقار و ناخن باید به صورت اصولی و توسط یک شخص حرفه ای انجام بگیرد. زیرا ناخن های عروس هلندی دارای رگ خونی بوده و در صورت کوتاه کردن بیش از حد پرنده به شدت آسیب دیده و می ترسد. اسباب بازی ها و وسایلی که در داخل قفس عروس هلندی قرار میدهید به سایش منقار آن در طول زمان کمک شایانی میکند. لذا برای حفظ اندازه منقار عروس هلندی باید اسباب بازی های زیادی در اختیار داشته باشد.

تشخیص حالات پرنده از روی حالت صورت

 روحیات تمام پرنده ها از روی زبان بدن مشخص است. به تصویر زیر دقت کنید. شما این حالت ها را می توانید در پرنده خود ببینید و با زبان بدن او آشنا شوید.

 

 

شناخت بیماری های شایع کوکاتیل و توجه به علائم بیماری در پرنده

شما به عنوان صاحب پرنده در صورت بیمار شدن پرنده بهتر از هرکس دیگر ای میتونین متوجه بشین که پرندتون حالت عادی ندارد و یه مشکلی وجود داره. البته به شرطی که به پرنده دقت کنید.

بیشتر بیماری ها تا وقتی به مرحله پیشرفته نرسیدن به راحتی قابل درمان شدن هستن. برای همین علائمی مثل بیحالی و بی اشتهایی، کز کردن و آبکی شدن مدفوع را همیشه جدی بگیرید.

داشتن اطلاعات در مورد بیماری های شایع عروس هلندی بهتون کمک میکنه گوش به زنگ علائمشون باشید.

هر نوع حالت غیر طبیعی را در طوطی‌تون مشاهده کردین به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه کنین تا از نزدیک پرنده را معاینه کنه.

تربیت عروس 

این پرنده نسبت به کاسکو از هوش کمتری برخوردار است. اما تا حدودی قادر به یادگیری و صحبت کردن می باشند. این کار مستلزم تربیت و آموزش و تلاش پرورش دهنده است. استعداد بیشتر عروس ها در سوت زدن می باشد. اکثر پرورش دهنده ها ملودی هایی را به این پرنده یاد می دهند تا با سوت زدن خود آنها را سرگرم کند. ذکر این نکته نیز لازم است که عروس های نر هوش و استعداد بالاتری نسبت به عروس های ماده دارند.

تربیت عروس 

نکته: وقت تون را برای تربیت ماده ها تلف نکنید.

توجه : اگر علاقه ای به دنیای پرندگان و حیوانات خانگی ندارید، بهتر است از خرید و یا قبول آن خودداری کنید. اگر صرفا می خواهید به خاطر زیبایی اش او را خریداری کنید، بهتر است در تصمیم خود تجدید نظر کنید. زیبایی های پرنده به زودی برای شما تکراری خواهد شد و از نگهداری آن دلسرد خواهید شد. هم چنین عروس هلندی ها به دلیل خصلت ذاتی خود از بیمار نشان دادن خود خودداری می کنند. (تا شکار نشوند) به همین دلیل اگر وقت کافی برای رسیدگی به او نداشته باشید به زودی شاهد از دست رفتنش خواهید شد.

آموزش تصویری دستی کردن کوکا

 

به کوکاتیل خود فرصت دهید تا با خانه جدیدش سازگار شود. وقتی کوکاتیل به خانه می آورید ، نباید سعی کنید آن را فوراً لمس کنید و یا آن را اداره کنید. در عوض ، از چند روز تا چند هفته به آن فرصت دهید تا قبل از شروع روند آموزش برای کار با آن ، با محیط اطراف خود سازگار شود.

این زمان باعث می شود که پرنده در هنگام شروع کار با او آرامش و اعتماد بیشتری داشته باشد. شما می دانید که پرنده شما آماده است وقتی زبان بدن او تغییر می کند با شما تعامل کند و هنگامی که قفسش را تمیز می کنید یا آب و غذا را عوض می کنید ، از آن پرهیز نمی کند.

 

 

دستان خود را تمیز کنید. تمیز کردن دستها قبل و بعد از برداشتن پرنده بسیار مهم است. اگر دستان خود را با آب و صابون یا ضد عفونی کننده دست قبل از دست زدن تمیز نکنید ، می توانید بیماری ها را به کوکاتیل منتقل کنید. همچنین ، مهم است که دستان خود را پس از نگه داشتن آنها بشویید ، تا هیچ بیماری آنها را منتقل نکنید.

 

 

یک محیط امن و راحت ایجاد کنید. برای اینکه کوکاتیل شما در دست گرفتن راحت باشد ، باید در یک محیط آرام و ساکت باشد. به عنوان مثال ، این بدان معنی است که هنگام برداشتن پرنده خود نباید موسیقی بلندی داشته باشید یا از حرکت ناگهانی استفاده کنید.
هنگام تماس با کوکتل ، باید هنگام صدا زدن از صدای آرامی نیز استفاده کنید. ایجاد صداهای بلند می تواند پرنده را بترساند. کودکان کوچک را از پرنده دور نگه دارید ، مگر اینکه مطمئن شوید که با آن آرام و ملایم خواهند بود.

 

 

حیوانات خانگی دیگر را از منطقه خارج کنید. هنگام آماده سازی برای نگهداری پرنده حیوان خانگی خود ، باید سایر حیوانات را از منطقه خارج کنید که می تواند برای آن خطرناک باشد. در بیشتر موارد ، این بدان معنی است که سگها و گربه ها را در حالی که کوکاتیل خود را نگه دارید از اتاق بیرون نگه دارید. این به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که پرنده در حالی که شما او را در آغوش گرفته اید ، نمی ترسد و در حالی که خارج از قفس خود قرار دارد، مورد حمله قرار نخواهد گرفت.
اگر پرنده شما به حیوانات خانگی دیگر شما عادت کرده است و هیچ علاقه ای به کوکاتیل شما ندارند ، در این صورت ممکن است بتوانید آنها را در همان اتاق نگه دارید تا کوکاتیل خود را اداره کنید. اگر چندین پرنده دارید که در قفس های مختلف زندگی می کنند ، به طور معمول می توانند همزمان از قفس خود خارج شوند. فقط مطمئن شوید که هیچکدام از آنها پرخاشگر نیستند و همه باهم خوب کنار می آیند.

 

 

پرنده را به خود و صدای خود عادت دهید. همانطور که پرنده شما در حال سازگاری با محیط جدید خود است ، شما نیز باید به آن عادت کنید. وقت خود را در نزدیکی قفس پرنده بگذرانید و مرتبا با پرنده صحبت کنید. این به کوکاتیل کمک می کند تا درک کند که شما صدمه ای به آن نخواهید زد و تعامل با او سرگرم کننده خواهید بود. سعی کنید هر روز به آرامی با کوکتل خود سوت بزنید یا آواز بخوانید. این تعامل ذهن پرنده را تحریک کرده و به عادت دادن شما کمک می کند.

 

کوکتل را به سمت دست خود بکشید. هنگام تلاش برای نگه داشتن کوکاتیل ، بهتر است آنها را مایل به دست گرفتن به جای گرفتن آنها کنید. این امر معمولاً با آموزش پرنده برای قدم گذاشتن به انگشت شما یا روی چوبی که مانند یک سوسک دراز می کنید ، محقق می شود. داشتن کوکتلی که به انگشت یا چوب شما پا می شود ، ملزم بودن آن است که از کودکی پرنده  برای عادی سازی تعامل با انسان آغاز می شود.

 

 

کوکاتیل را با دقت از قفس آن خارج کنید. هنگام بیرون آوردن کوکتل از قفس خود ، مطمئن شوید که پرنده بدون مشکل از در جا می گیرد. شما نباید اجازه دهید کوکتل را به کناره های درب یا مواردی که در قفس آن است برخورد کند. اگر پرنده در حین برداشته شدن زخمی شود ، می تواند پرنده را از نگهداری در آینده بترساند.

 

 

ملایم باشید هنگام نگه داشتن کوکاتیل خود می خواهید از لمس ملایم استفاده کنید. پرندگان حیوانات ظریفی هستند که در صورت امکان نباید آنها را فشرده و زوزه کشید. به جای اینکه خود را محکم نگه دارید ، اجازه دهید کوکاتیل شما روی شما قرار گیرد. استفاده از این نوع لمس آرام برای پرنده بی خطر است و می تواند به ایجاد رابطه اعتماد با پرنده کمک کند.

 

 

تجربه را برای پرنده خود دلپذیر کنید. در حالی که کوکاتیل خود را در دست دارید ، به آن خوراکی بدهید ، به آرامی آن را نوازش کنید ، با آن صحبت کنید و با آن بازی کنید. لذت بخشیدن به تجربه هرچه بیشتر ، احتمال نگهداری دوباره پرنده شما را افزایش می دهد.

در حالی که ممکن است پرنده شما بخواهد روی شانه شما بنشیند و در حالی که کارهای روزانه خود را کامل می کنید، این تعامل زیادی با پرنده ایجاد نمی کند. در عوض ، از زمان قفس برای آموزش و تعامل با پرنده استفاده کنید.

 

بالهای پرنده خود را قیچی کنید. اگر بال های کوکاتیل شما بریده شود ، توانایی پرواز آنها را به حداقل می رساند ، که می تواند کار را آسان کند. این روش را با دامپزشک خود در میان بگذارید تا تصمیم بگیرید که آیا برای پرنده شما مناسب است یا خیر. اگر تصمیم دارید بال های پرنده خود را ببندید ، این کار را توسط دامپزشک انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که پرنده با این روش آسیب نبیند و پرهای پرنده شما به طور مناسب قیچی شوند.
قطع بال یک روش بحث برانگیز است و بسیاری از دامپزشکان پرندگان توصیه نمی کنند که از آن استفاده کنند. پرندگان قطع شده قادر به پرواز نیستند ، بنابراین ممکن است “به زمین سقوط کند” و باعث صدمه جسمی به خود شوند.
هنگام قطع بال های کوکتل خود ، مراقب پرهای خون پرنده باشید. اینها پرهایی هستند که جدید هستند و هنوز هم خون در آنها جریان دارد. برای جلوگیری از این خونریزی که تهدید کننده زندگی پرنده است، پرهایی را که به رنگ بنفش تیره یا آبی در شافت قرار دارند، نبرید. اگر تصادفی یکی از این پرها را قلم گرفتید ، فوراً پرنده خود را به دامپزشک ببرید.

 

 

روزانه با پرنده خود رفتار کنید. هرچه بیشتر کوکاتیل خود را کنترل کنید ، راحتتر از آنکه توسط شما اداره شود راحت تر خواهید بود. در صورت امکان باید از سنین جوانی دست به کار شوید و از آن به عنوان راهی برای ایجاد رابطه با پرنده خود استفاده کنید. یک پرنده جوان راحتتر از پرنده بالغی که قبلاً تحت کنترل نبوده است ، به کار خود ادامه می دهد. پرنده ای که مرتباً با آن برخورد نمی شود ، می تواند با گذشت زمان عصبی و دفاعی شود. اگر کوکاتیل شما به طور روزانه اداره نمی شود ، ممکن است شروع به گاز گرفتن و پرخاشگری کند.

 

 

آموزش مقدماتی پرنده خود را انجام دهید. اختصاص دادن زمان برای آموزش پرنده خود ، کار را در طولانی مدت آسان می کند. اگر پرنده شما می داند که چگونه دستورات را دنبال کند ، و اگر این کار را انجام دهد یک لذت یا سرگرم کننده خواهد داشت ، بنابراین به احتمال زیاد هنگام رفتار با او رفتار خوبی می شود. به طور کلی ، آموزش به این معنی است که چگونه یک پرنده را با اشتیاق به شما بیاورد.

 

 

برای اینکه به پرنده خود صحبت را بیاموزید ، باید هر روز با او صحبت کنید و کلماتی را که می خواهید بگویید تکرار کنید. کوکاتیل ها معمولاً تقلیدهای خوبی هستند ، بنابراین گفتن مرتب این کلمه معمولاً برای پرنده کافی است تا سرانجام آن را برای شما تکرار کند.

درآمد نگهداری عروس هلندی

درآمد نگهداری عروس هلندی ، به تعداد پرنده هایی که نگهداری می کنید بستگی دارد. شما با مراقبت از سه جفت عروس هلندی، فروش تخم آنها، تکثیر و جوجه کشی آنها می توانید ماهانه حداقل بین 1 تا 2 میلیون درآمد داشته باشید. بسیاری از افراد باتجربه که سالها به نگهداری عروس هلندی پرداخته اند، از راه مراقبت از عروس هلندی توانسته اند به درآمدهای بالایی دست پیدا کنند.

قیمت عروس هلندی

انواع مختلف عروس هلندی در بازار موجود است که از نظر سن، جثه و رنگ با یکدیگر فرق دارند. بازه قیمت عروس هلندی متنوع است. پرنده های بالغ بین 600 تا 2.5 میلیون تومان قیمت دارند. با این تفاسیر، می توانید درآمد نگهداری از عروس هلندی را محاسبه کنید.

افزایش سلامتی در عروس هلندی

یک قفس تا حدودی بزرگ نگه دارید. مطمئن باشید که قفس کافی است ، حداقل ، کوکتل قادر خواهد بود بدون برخورد به هیچ یک از میله ها ، بالهای خود را به سرعت باز کند. این بسیار مهم است زیرا اگر پرواز نکند ، این کار را برای ورزش انجام می دهد. حتی اگر قفس یا مرغداری داشته باشید که پرنده بتواند در آن پرواز کند ، حتی بهتر است.

مطمئن باشید که غذا سالم است. رژیم غذایی باید بیشتر شامل سبزیجات (خرد) و گلوله شده و مقدار محدودی دانه ، میوه ، لوبیا ، جو دوسر ، غلات ، حبوبات و غیره باشد. هرچه غذاهای سالم بیشتری بخورید ، بهتر است. یک رژیم غذایی که فقط از دانه تشکیل شود کافی نیست و مشکلات سلامتی از جمله بیماری کبد چرب ، بیماری قلبی و کمبود مواد مغذی را ایجاد می کند.

همه ظروف غذا و آب را تمیز نگه دارید. نباید هیچ ترکی وجود داشته باشد ، زیرا باکتری ها می توانند جمع شوند. ترجیحاً ظروف غذا و آب از جنس استنلس استیل تهیه کنیدهمه ظروف غذا و آب را تمیز نگه دارید. نباید هیچ ترکی وجود داشته باشد ، زیرا باکتری ها می توانند جمع شوند. ترجیحاً ظروف غذا و آب از جنس استنلس استیل تهیه کنید

قفس آنها را تمیز کنید. تمیز کردن قفس یک امر ضروری است. اگر یک قفس بزرگ داشته باشید ، یک بار در هفته خوب است. اگر یک قفس تا حدودی کوچکتر دارید ، می توانید بیشتر اوقات آن را تمیز کنید ، بنابراین فضولات پرنده در آنجا جمع نمی شود.

چشمان پرنده را بررسی کنید. آنها باید چشمان شفاف ، پرهای خوب ، انرژی ، توانایی پرواز در اطراف و نظافت داشته باشندچشمانشان را بررسی کنید. آنها باید چشمان شفاف ، پرهای خوب ، انرژی ، توانایی پرواز در اطراف و نظافت خود را داشته باشند.

نشانه های بیماری از روی زبان بدن پرنده

 

مراقب دم  کوکاتیل  باشید اگر پرنده دمش را به روش غیر عادی تکان میدهد ممکن است نشانه ای از بیماری باشد. گاهی اوقات ، هنگامی که کوکتل بیمار است ، دم خود را میلرزاند. اگر این علامت را مشاهده کردید ، ممکن است زمان آن رسیده باشد که او را نزد دامپزشک ببرید. همچنین افتادگی دم نشانه با اهمیتی است.

 

 

نشستن پرنده را بررسی کنید. شاخص دیگری که پرنده شما می تواند بیمار باشد نشستن اوست. او یا بر روی نشیمن قوز می کند یا در پایین قفس می نشیند.

 

 

به سایر علائم بیماری توجه کنید. گرچه این علائم لزوماً “ژست” نیستند ، اما همچنین می توانند بیماری را نشان دهند. به عنوان مثال ، پرنده شما ممکن است عطسه کند ، خواب آلوده شود یا صدای خود را از دست بدهد. همچنین ممکن است بیشتر یا کمتر غذا بخورد یا ناگهان آب بیشتری بنوشد. سرانجام ، ممکن است فضله (شکل) یا تعداد آن تغییر کند.

همچنین ممکن است متوجه تغییراتی در رفتار پرنده خود شوید. کندن پر ممکن است نشانه کسالت باشد ، اما همچنین یکی از علائم بیماری منقار و پر است.

نحوه تکثیر عروس هلندی 

اگر زمان زیادی را صرف پیوند با کوکاتیل خود کنید ، ممکن است متوجه نشوید که او ممکن است شما را به عنوان یک همسر ببیند. انجام کارهایی مانند نوازش سر وی یا خراشیدن زیر بال های او تقلید از آنچه کوکتل ها در طبیعت با همسر خود انجام می دهند.

 

تکثیر عروس هلندی
تکثیر عروس هلندی

 

اگرچه شما می خواهید رابطه خوبی با کوکتل خود داشته باشید ، اما مطمئناً دوست ندارید که او شما را به عنوان مورد علاقه خود اشتباه کند! صحبت با کوکاتیل و همراه داشتن او در اتاق از راه هایی است که می توانید بدون اینکه او شما را به عنوان همسر خود ببیند ، پیوند برقرار کنید. کوکاتیل ها بسیار پر سر و صدا هستند و از صحبت کردن لذت می برند ، بنابراین او حتی ممکن است شروع به صحبت با شما کند. کوکاتیل شما همچنین ممکن است یک جسم بی جان مانند حیوان پر شده یا آینه را به عنوان یک جفت بالقوه ببیند. این وسایل را از قفس او بردارید.

نکته: عروس ممکن است شما را به عنوان یک همسر ببیند و دیگر تولید مثل نکند.

 برای کوکاتیل های وحشی و اسیر ، تمایل به جفت شدن زمانی شروع می شود که بیش از 12 ساعت از روشنایی روز (بهار و تابستان) وجود داشته باشد. کوکاتیل شما ممکن است تخمگذاری کند زیرا در قفس وی 12 ساعت یا بیشتر نور مناسب دریافت می شود. سعی کنید قفس او را به منطقه ای از خانه خود منتقل کنید ولی بیش از نیمی از روز در مسیر مستقیم نور خورشید نباشد. اصطلاحا سایه آفتاب باشد. مثل محل نگهداری بوته های توت فرنگی

نکته: برای پرنده خود نور مناسب فراهم کنید ولی قرار گرفتن در معرض کوکاتیل خود در برابر نور مستقیم خورشید کاهش دهید.

لانه عروس هلندی:

سایز لانه باید حداقل عرض 25 سانتی متر ارتفاع 27 و طول 30 تا 35 باشد. جوری که هر دو جفت به راحتی توش جا بشوند و رفت و آمد کنند. و بعد از هر بار جوجه کشی باید ضدافونی و ریکاوری بشوند.

پاکسازی پرنده قبل از جفتگیری

این عبارت بسیار آشنا در بین تولید کنندگان پرندگان زیتنی است. این اصطلاح به این مفهوم است که قبل از تولید مثل پرنده والدین را از تمامی بیماری های احتمالی میکروب زدایی و باکیتری زدایی کنیم. چرا که بسیاری از بیماری های خفیف وجود دارد که برای خودِ والدین خطری ایجاد نمیکند ولی موجب مرگ جوجه ها خواهد شد. مراحل پاکسازی به صورت زیر است:

 1. مصرف آنتیبیوتیک مناست سه زور متوالی به صورت 8 ساعت از 24 ساعت در داخل آب پرنده
 2. مصرف قرص ضدانگل لوامیزول در آب پرنده فقط در دو مرحله با فاصله 15 روز
 3. مصرف پروبیوتیک مناست سه زور متوالی سه زور متوالی به صورت 10ساعت از 24 ساعت در داخل آب پرنده
 4. مصرف مولتی ویتامین مناست سه زور متوالی به صورت 8 ساعت از 24 ساعت در داخل آب پرنده
 5. استراحت به پرنده برای 2 روز متوالی بدون دارو
 6. مصرف کبدشور مناست 2 زور متوالی به صورت 8 ساعت از 24 ساعت در داخل آب پرنده

نکته در زمان مصرف دارو ها دمای اتاق را حدود 29 درجه نگهدارید تا پرنده تشنه شود و تمایل به خوردن داروی حل شده در آب داشته باشد.

داروها و ویتامین های مورد نیاز عروس هلندی

 • مولتی ویتامین
 • کلسیم
 • مینرال
 • بکمپلکس
 • آ د س ی 
 • آمینوویت 
 • پروبیوتیک 
 • آنتی بیوتیک جهت پاکسازی 
 • ضد انگل لوامیزول جهت پاکسازی 
 • کبدشور 
 • زغال اکتیو 
 • ام اس آ 
 • ابتی برد 
 • ویتامین ای

نظافت محیطی برای پرنده:

همانطوری که میدونید پرندگان بسیار زیاد قفس خودشونو کثیف میکنن
( پخش غذا به اطراف…دفع پرنده .و…)پس حسابی دیواره های قفس کثیف میشه که اگر به طور منظم نظافت نشه باعث رشد قارچ و باکتری و بیماری پرنده میشه.

نکته ها برای نظافت:

هر روز زمانی ولو کوتاه به نظافت محیط پرنده مختص دهید. و هر ماه نظافت کامل انجام دهید.

برای شستشوی قفس از مواد شوینده ی بدون بو استفاده کنید مثل ژل oxy feresh (این شوینده باعث از بین رفتن ویروس ها هم میشه) و بعد از شستن کاملا قفس را خشک کنید و مطمئن بشین تمام مواد شوینده ابکشی شده

استفاده از مسواک برای نقاطی که قابل دسترس نیست کمک کننده است.

میتوانید گاهی از ماشین ظرفشویی هم میتونین برای شستن استفاده کنید (ماشین ظرفشویی دارای قابلیت شستشو با حرارت بسیار بالاست که با شستشوی دستی ممکن نیست )

چوب زیر پای پرنده هم از مهمترین قطعات قفس هست و عامل خیلی از بیماری ها

ظروف غذای پرنده هم باید به خوبی شسته بشه(20 ثانیه شستشو با مواد شوینده بعد از شستشو حتما ظروف را خشک کنید.

طبع، خواص و مزاج دانه های مختلف

دانه ارزن (با طبیعت یا مزاج سرد و خشک)

ارزن سرشار از ویتامین A و فسفر می باشد.ارزن غذای اصلی طوطی سانان کوچک جثه مانند باجریگارها و کاکتیل هاست. این دانه جزء غذای همیشگی محسوب می شود.

دانه کتان (با طبیعت یا مزاج گرم)

کتان دارای املاح معدنی و ترکیبات کربوهیدرات است. چربی زیاد و کربو هیدرات بالا دارد،دانه ای تقریبا قوی و محرک برای زادو ولد است. تخم کتان جزئ دانه های حیاتی و مهم و همیشگی طوطی سانان کوچک مانند باجریگارها و کاکتیل ها و برزیلی ها … محسوب می شود.

دانه کاهو (با طبیعت یا مزاج سرد)

تخم کاهو  دارای املاح معدنی ضد یبوست است. تامین کننده اهن و بسیار اشتها اور است.از تخم کاهو برای جلوگیری و به عقب انداختنه دوره مستی استفاده می شود. از تخم کاهو نباید به صورت مداوم استفاده کرد… استفاده از این دانه دوره ای است.

دانه خرفه (با طبیعت یا مزاج سرد)

تخم خرفه طبیعتی سرد دارد. ولی از این دانه میتوان در زمان جفت انداختن استفاده کرد،در تقویت جفت اثراتی جادویی دارد. تخم خرفه دارای املاح معدنی هست و پاک کننده ی دستگاه گوارش و ضد انگل روده ای می باشد. از این دانه به عنوان انتی بیوتیک دستگاه گوارشی طوطی سانان هم نام برده می شود. پیشنهاد میشه برای رغبت بیشتر و استفاده بهینه از این دانه ان را روی غذاهای نرم مثل تخم مرغ و هویج رنده شده بپاشید. استفاده از این دانه 2 بار در هفته محدود پیشنهاد میشود.

دانه کلم قمری (با طبیعت یا مزاج سرد)

تخم کلم قمری طبیعت سرد دارد. وپر از ویتامین و املاح معدنی که تمیز کننده مجاری گوارشی محسوب می شود. استفاده از این دانه دوره ای است.

دانه اسفرزه (با طبیعت یا مزاج سرد)

تخم اسفرزه و پر از ویتامین و املاح معدنی می باشد. استفاده از این دانه دوره ای است.

دانه شلغم (با طبیعت یا مزاج گرم)

تخم شلغم دارای  دارای ویتامین c ضد چاقی و برای درمان اسم و سرما خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این تخم برای گرم کردن جفت و تاثیر بالایش در زمان جفت انداختن بسیار پیشنهاد شده است.

دانه  چغندر (با طبیعت یا مزاج معتدل)

تخم چغندر پر از ویتامین و املاح و خاصیت پاک کنندگی مجاری گوارشی. استفاده از این دانه دوره ای است.

دانه منداب (با طبیعت یا مزاج گرم)

از تخم منداب در زمان تخم گذاری بسیار استفاده می شود.تخم منداب از پیچیدن تخم در مجاری تخم گزاری ماده جلوگیری می کند و دفع ادرار را راحتر می کند. پیشنهاد میشود علاوه بر کاهو از تخم منداب هم در زمان تخم گزاری ماده استفاده بشود.

دانه گشنیز (با طبیعت یا مزاج گرم)

تخم گشنیز اشتها اور و انگلزدا است.از این تخم در تمام فصول سال به مقدار کم استفاده شود بهتر است.میتوان به صورت هفتگی چند عدد در مخلوط دانه هایشان اضافه کرد.
پیشنهاد میشود به علت موارد یاد شده به صورت هفتگی و محدود استفاده شود.

دانه بذرک (با طبیعت یا مزاج گرم و خشک)

تخم بذرک دانه ای خشک و گرم بسیار مقوی است.باعث هضم غذا و سوخت ساز را بیشتر ودر نهایت اشتها را بیشتر می کند. از تخم بذرک به صورت دوره ای و محدود استفاده می شود.

دانه نیجر یا کتان سیاه (با طبیعت یا مزاج بسیار گرم)

نیجر یا  کتان سیاه دانه ای با طبیعت بسیار گرم و پر چرب میباشد. بسیار پر انرژی و برای گرم کردن جفت بسیار محدود استفاده می شود. این دانه به صورت دوره ای و محدود استفاده می شود.

تخم کاسنی (با طبیعت یا مزاج سرد)

تخم کاسنی دانه ای معجزه کننده و بسیار مقوی و تقویت کننده قوای جسمی و جنسی محسوب می شود.این دانه خواص دارویی نیز دارد و برطرف کننده گرمی نیز می باشد. استفاده از این دانه نیز به علت خواص جادویی آن دو بار در هفته محدود پیشنهاد می شود.

تخم ترب (با طبیعت یا مزاج سرد)

تخم ترب سرشار از مواد معدنی و چربی سوز بسیار ارزشمندی است. از تخم ترب به صورت دوره ای و بسیار محدود استفاده می شود.

شاهدانه (با طبیعت با مزاج گرم)

شاهدانه چرب و محرک است و کمتر باید مصرف بشود،،، از این دانه برای گرم شدن و محرک کردنه جفت به خصوص جنس نر استفاده می کنند. تخم شاهدانه دانه بسیار مقوی و پر انرژی است.
استفاده از این دانه اکیدا دوره ای ومحدود است.

تخم کافشه (با طبیعت با مزاج گرم)

کافشه در زمان گرم کردنه جفت استفاده میشود، بسیار چرب بوده و استفاده از این دانه به طور مداوم میتواند سلامت پرنده شما را به خطر بیاندازد. این دانه بسیار پر انرژی و تاثیر فراوانی بر قوای جنسی پرنده نر دارد. متاسفانه این باور غلط وجود دارد که مخلوط دانه پرندگان زینتی علاوه بر ارزن و کتان تخم کافشه هم می باشد.

 

انواع عروس هلندی

انواع عروس هلندی
انواع عروس هلندی

منابع:

 

نکته آخر در مورد عروس هلندی :

این پرنده ها بسیار باهوش و احساساتی هستند و تمام رفتار ها و حرکات شما را تحت نظر دارند. بنابراین هرگونه بدرفتاری در ذهن آنها ماندگار خواهد شد و روند آموزش و دستی کردن را با مشکل مواجه خواهد کرد. نکته قابل توجه بعدی در مورد عدم هدیه دادن عروس هلندی ها می باشد. متاسفانه برخی از والدین به منظور شاد کردن کودکان خود یا به عنوان کادوی تولد به آنها عروس هلندی هدیه می دهند. بدون اینکه به آینده کار فکر کنند. شدیدا توصیه می شود قبل از اقدام به هدیه دادن پرنده، به نکات اشاره شده در این مقاله توجه کنید. در صورت واجد شرایط بودن خانواده، اقدام به خرید آن کنید.

ادامه مطلب به زودی…

 

.

پیشنهاد می شود. برای دیدن فلیم های سینماییِ مهیج و جذاب”در حوزه جرائم مخصوصا جرائم نوین مرتیط با فناوری اطلاعات“، بر روی اینجا کلیک کنید.

آدرس کانال تلگرام سایت بیگ دیتا:

t.me/bigdata_channel

آدرس کانال سروش ما:
https://sapp.ir/bigdata_channel

جهت دیدن سرفصل های دوره های آموزشی بر روی اینجا کلیک کنید.

جهت ثبت نام در دوره های آموزشی بر روی اینجا کلیک کنید.

منابع:

https://www.wikihow.pet/Handle-a-Cockatiel

https://www.hovabator.ir/%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D9%87%D9%84%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%B4%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%A8-%D8%B3%D8%B1%D8%AD%D8%A7%D9%84.html.

https://www.eig-shop.com/blog/%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D9%87%D9%84%D9%86%D8%AF%DB%8C/.

.https://petpors.com/cockatiel-diet/#lwptoc1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *