خانه --> اخبار --> خصوصیات و امکانات آپاچی کاساندرا نسخه سری ۳٫۹

خصوصیات و امکانات آپاچی کاساندرا نسخه سری ۳٫۹

نکته­ مهمی که باید پیش از نصب و راه­ اندازی Cassandra به آن توجه کرد، نسخه آن است. جدیدترین نسخه Cassandra (در زمان تحریر این سند) ۳٫۹ و جدیدترین نسخه پایدار آن، ۲٫۲٫۸ است. نسخه ۲٫۲٫۸ ، پایان حیات سری ۲٫۰ است (یعنی آخرین نسخه در سری دو، ۲٫۲ است) و این نسخه تا زمان انتشار نسخه ۴٫۰ کاساندرا پشتیبانی می­شود. کاساندرا، از نسخه ۳٫۰ ویژگی­های قابل توجهی را ایجاد کرده است. نسخه­ های ۳٫x معروف به نسخه­ های تیک تاک هستند؛ بدین معنی که x های فرد، شامل رفع اشکال و x های زوج شامل رفع اشکال و ویژگی­های جدید است. مهم­ترین ویژگی­ها شامل موارد زیر است:

مزایایی کاساندرا
Cassandra Advantages

پیاده ­سازی ایندکس SASI

از نسخه ۳٫۴، می­توان از پیاده ­سازی جدیدی از اندیس­های ثانویه SSTable Attached Secondary Index (SASI) بهره برد. برای ستون­هایی که توسط پیاده­سازی SASI، اندیس ثانویه می­شوند، می­توان در پرس­وجوها از عملگرهای نامساوی (پرس­وجوی محدوده­ای از مقادیر) و LIKE (مانند SQL) استفاده کرد. همچنین در این نوع پیاده ­سازی، در پرس­وجوهایی که نیاز به پالایش دارند (Allow filtering)، کارایی قابل توجهی حاصل می­شود. در این پیاده ­سازی تا به امروز (نسخه ۳٫۹) نمی­توان Collection ها را اندیس نمود.

SASI
SSTable Attached Secondary Index

برای دیدن مطالب بیشتر در رابطه با این موضوع اینجا کلیک کنید.

Materialized view استفاده ویژیگی نما های از پیش تولید شده materialized view

اما در نسخه­ های سری ۳٫۰ کاساندرا، می­توان از قابلیت materialized view بهره برد. این ویژگی در نسخه ۳٫۰ کاساندرا و نسخه های بعدی از آن اضافه شده است. materialized view جدولی است که از داده­ های جدول دیگری با کلید اصلی و مشخصه­ های جدید ایجاد می­شود.

materialized iew
materialized view

سخه ۳ کاساندرا ،‌با معرفی نماهای محاسبه شده،  این امکان را می دهد که برای یک موجودیت خاص، کوئری های مختلف را در قالب نماهای محاسبه شده ذخیره شود و با آنها مانند یک جدول اصلی رفتار میکند. یعنی دیگر نیاز به تعریف جدول های مختلف با ساختار یکسان برای یک موجودیت نخواهد بود.

create materialized view user_by_name

as select * from user1

where name is not null and user_id is not null and birthday is not null

primary key(name,user_id,birthday );

  • نقاط قوت این روش:
    • با هر درج اطلاعات در جدول اصلی، این نماها هم به طور خودکار آپدیت شوند و نگرانی قدیمی بودن این نماها وجود ندارد.
    • دیگر نیاز به تعریف جدول های مختلف با ساختار یکسان برای یک موجودیت نخواهد بود.
    • سرعت اجرا در مقایسه با استفاده از قابلیت ALLOW FILTERING بهبود پیدا میکند.
    • نتایج از قبل محاسبه شده هستند.

برای دیدن مطالب بیشتر در رابطه با این موضوع اینجا کلیک کنید.

ارتقاء آسان

نسخه­های ۳٫x (3.1  تا ۳٫۹) بدون دردسر قابل ارتقاء هستند.

ستون ایستا

از نسخه ۳٫۴، ستون­هایstatic  قابل اندیس(اندیس ثانویه) هستند و از نسخه ۳٫۶ می­توان از پیاده­ سازی SASI برای اندیس­گذاری ستون ­های ایستا استفاده کرد.

قابلیت Allow Filtering از کساندرا ۳٫۶ برای بهره برداری بهتر از کاساندرا به این پایگاه داده اضافه شد.

با قابلیت Allow Filtering از کساندرا ۳٫۶ به بعد بدون استفاده از ایندکس ثانویه میتوان در جدول مورد نظر، درخواست پرسوجوی (where) بر روی هر فیلدی  انجام داد بدون آنکه در شرط کلید پارتیشن یا کلید اصلی ذکر شود. همچنین بعد انجام ایندکس ثانویه میتوان در جدول مورد نظر، درخواست پرسوجوی (where) بر روی هر فیلدی که ایندکس ثانویه شده، بدون آنکه در شرط کلید پارتیشن یا کلید اصلی ذکر شود، انجام داد.

نکته: استفاده از قابلیت Allow Filtering بر روی نتایج خیلی بزرگ مناسب نیست.

نکته: استفاده از قابلیت Allow Filtering بر روی داده های هایی که به واسطه استفاده از Allow Filtering تعداد زیادی از آنها حذف میشود. هزینه زیادی دارد و یک استفاده  صحیح از Allow Filtering نیست.

نکته: استفاده از قابلیت Allow Filtering در اصل فیلتر زدن بر روی نتیجه داده های select است به عبارتی گویا یک درخواست دوم بر روی درخواست اول انجام میشود.

نکته: استفاده از قابلیت Allow Filtering در اصل فیلتر زدن بر روی نتیجه داده های select است که در سمت استفاده کننده از درخواست پردازش میشود به عیارتی سربار این عمل بر روی کامپیوتر مصرف کننده از این دستور است. (البته تا جایی که متوجه شدم بعدا اگر وقت کردم بررسی میکنم و این نکته را اصلاح میکنم)

برای دیدن مطالب بیشتر در رابطه با این موضوع اینجا کلیک کنید.

موتور ذخیره­ سازی:

در موتور ذخیره­سازی (مدل داده­ای داخلی) نسخه ۳٫x، تغییرات اساسی ایجاد شده است. موتور ذخیره­ سازی در نسخه­ های پیش از ۳٫۰ (برای نمونه نسخه پایدار ۲٫۲٫x) دارای ساختار زیر است:

ساختار قدیمی  

1
Map<byte[], SortedMap<byte[], Cell>>

این ساختار علیرغم سادگی (در درک ساختار)، پیچیدگی­ هایی را برای موتور ذخیره ­سازی بوجود می­آورد که موجب تکرار­های زیاد (افزونگی غیرضروری) و ناکارامدی می­شود. در واقع یک SSTable، نمایشی از پارتیش­ها و سلول­های آن­ها است.

همانطور که مشاهده می­شود، مقدار مهرزمانی هر ستون، در ستون­های غیر از کلید اصلی، در هر سلول تکرار می­شود (باید توجه داشت که مقدار ttl نیز در صورت وجود، مانند مقدار مهرزمانی، در هر سلول تکرار می­شود).

ساختار داده­ها در موتور ذخیره­سازی در نسخه­های پس از ۳٫۰، بصورت ذیل می­باشد:

ساختار جدید  

1
Map<byte[], SortedMap<Clustering, Row>>

به ­دلیل سطر محور بودن مدل داده­ای در نسخه ۳٫۹، مقدار مهرزمانی (و مقدار ttl در صورت وجود) تنها یک­بار و آن هم در سطح سطر قرار دارد. حجیم بودن مدل داده­ای در نسخه­ ۳٫۹، تنها به­دلیل نحوه نمایش ابزار sstabledump است و در حقیقت (مدل داده­ای واقعی) این­گونه نخواهد بود.

همان­طور که در شکل  مشاهده می­شود، حجم داده­ها در نسخه­ ۲٫۲ حتی در صورت اعمال فشرده­سازی (در این­صورت سربار پردازشی افزایش می­یابد) بسیار بیشتر از حجم داده­ها در نسخه­ ی ۳٫۰ است.

cassandra3 vs cassandra2
cassandra3 vs cassandra2

آدرس کانال تلگرام سایت بیگ دیتا:

t.me/bigdata_channel

آدرس کانال سروش ما:
https://sapp.ir/bigdata_channel

جهت دیدن سرفصل های دوره های آموزشی بر روی اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *