معرفی DataStax پلتفرمی برای بیگ دیتا و داده کاوی

معرفی DataStax: شرکت دیتا استکس،  یک فروشنده نرم افزار های مدیریت داده است و با محصولات پایگاه داده RDBMS از اوراکل رقابت می کند. کارکنان DataStax همکاری کلیدی با پروژه آپاچی کاساندرا منبع باز دارند. این شرکت دارای بیش از 400 کارمند و دفاتر متعدد در خارج از کشور است. در نوامبر سال 2016، این شرکت تقریبا 500 مشتری را در بیش از 50 کشور توزیع کرده است. این شرکت نیز دوره های آموزشی جهت یارگیری تکنولوژی های بکار رفته در محصولات خود را برگزار می کند.

DataStax چیست؟
معرفی DataStax

محصولاتDataStax

DataStax Enterprise (DSE): یک پلت فرم داده ای است که بوسیله آپاچی کاساندرا (یک پایگاه داده NoSQL شناخته شده برای دستیابی به کارآیی بدون وقفه در مقیاس برای عملیات عملی در زمان واقعی) به بهره برداری رسیده است. این محصول شامل ابزار تجزیه و تحلیل عملیاتی یکپارچه و جستجوی با استفاده از Apache Spark و Apache Solr می باشد. اتصال زبان با DSE شامل جاوا، Node.js، .NET، Python، Ruby و C / C ++ است. مدیریت و نظارت بر حجم کار توسط DSE OpsCenter مدیریت می شود. DataStax Studio یک محیط توسعه دهنده برای تجسم، تنظیم و مدیریت طرح ها است. DSE در چندین نسخه موجود است.

DataStax Enterprise (DSE)
DataStax Enterprise (DSE)

    DataStax Graph: یک مجموعه فوق العاده از Enterprise DataStax است. DSE Graph گراف های بزرگ، پیچیده و ارتباطی سنگین را به عنوان پایگاه داده های گرافی و مقیاس پذیر قادر می سازد و هم وظیفه واکشی و هم وظیفه تحلیل را در بستر یک پلت فرم همیشه در دسترس، مقیاس پذیر افقی، اجرا کند.  

   DataStax Managed Cloud: این محصول DSE را به عنوان یک سرویس مدیریت شده با DataStax Managed Cloud  ارائه می دهد.

DataStax Studio : ابزار DataStax استودیو یک ابزار تعاملی برای CQL (زبان پرس و جو کاساندرا) و DSE Graph است. استودیو تنها با نسخه DSE 5.0 و بالاتر کار می کند.

 

DataStax DevCenter: ابزار DataStax DevCenter یک ابزار توسعه مبتنی بر Eclipse است که برای ایجاد و اجرا  (CQL) در جداول DataStax Enterprise استفاده می شود. توصیه می شود که توسعه دهندگان، از DSE Studio به جای DevCenter برای بهره گیری از قابلیت های جدید استفاده کنند. DevCenter برای نسخه های DSE قبل از 5.0 پشتیبانی می شود.

درایورهای DataStax: دیتااستکس شامل سه دسته راه انداز زیر است:

  • DataStax Enterprise Drivers

  • Apache Cassandra Drivers

  • Loader/ODBC/JDBC Drivers

OpsCenter : ابزاری برای مدیریت و نظارت بر کلاسترهای کاساندرا می باشد. نسخه Community آن رایگان بوده و برای دانلود در دسترس همگان است . همچنین نسخه تجاری این ابزار دارای ویژگی های بیشتری می باشد.

این کنسول مدیریتی یک  رابط گرافیکی بسیار قوی است که کار مدیریت و  نظارت را به صورت مرکزی  بر روی تمامی گره های یک کلاستر برعهده می گیرد. این ابزار قابلیت رجیستر به صورت رایگان را برای و برای کارهای توسعه و برنامه نویسان دراد. با استفاده از این ابزار کار نمایش خلاصه وضعیت رخدادها بسیار آسان بوده  و بهترین ابزار مدیریتی به نسبت دیگر ابزارهای کاساندرا در نظر سنجی ها بوده است. .همچنین این رابط گرافیکی می تواند نمایش آمار  را در بازهای زمانی مختلف و برحسب نیاز و حتی بر روی تنها یک data pont خاص صورت دهد . همچنین وضعیت های نظارت بر خط و برحسب زمان سنجش کارایی نیز از دیگر عملگرهای این ابزار می باشد. با استفاده از این ابزار می توانید متریک های نمایش کارایی را سفارشی نمود و بر حسب نیاز نظارتی،  آن را تغییر داد. همچنین ادمین ها قادر هستند که وظایف را به صورت کارهای روزمره معرفی نمایند و به صورت اتوماتیک انجام دهند . این ابزار از متریک های بسیار زیادی برای تنظیم بر روی هر گره بهره می برد.

رابط کاربری OpsCenter
رابط کاربری OpsCenter

برخی از منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/DataStax

  

آدرس کانال تلگرام سایت بیگ دیتا:

t.me/bigdata_channel

آدرس کانال سروش ما:
https://sapp.ir/bigdata_channel

جهت دیدن سرفصل های دوره های آموزشی بر روی اینجا کلیک کنید.

 

بازدیدها: 1883

دیدگاهتان را بنویسید

گروه تلگرامی اوسینت

مطالب مفید در حوزه بیگ دیتا و تحلیل شبکه های اجتماعی

ورود ----------- انصراف