درخت تصمیم چیست و چگونه از الگوريتم هاي آن وضعیت آینده را پیشبینی کنیم

اگر میخواهید تا تصمیم پیچیده‌ای بگیرید و تصمیم دارید تا مسائل را برای خودتان به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کرده تا به شکل بهتری قادر به حل آن‌ها شوید، می‌توانید از درخت تصمیم استفاده کنید. درخت تصمیم نقشه‌ای از نتایج احتمالی یکسری از انتخاب‌ها متوالی به منظور کوچک شدن ونهایتا حل صورت مسئله می باشد.

 
درخت تصمیم
درخت تصمیم

مقدمه اي بر درخت تصميم

یکی از پرکاربردترین الگوریتم­‌های داده­‌کاوی، الگوریتم درخت تصمیم است. در داده­‌کاوی، درخت تصمیم یک مدل پیش­بینی کننده است به طوری که می­‌تواند برای هر دو مدل رگرسیون و طبقه‌­ای مورد استفاده قرار گیرد. زمانی که درخت برای کارهای طبقه‌­بندی استفاده می‌­شود، به عنوان درخت طبقه­‌بندی (Classification Tree) شناخته می‌­شود و هنگامی که برای فعالیت‌­های رگرسیونی به کار می‌­رود درخت رگرسیون (Regression Decision Tree)نامیده می­شود.

درخت تصمیم چگونه کار می‌کند؟

کسانی که بازی بیست سوالی انجام داده اند به سادگی می­توانند  درخت تصمیم­ گیری را درک کنند. در این بازی یک نفر موضوع خاصی را در ذهن خود در نظر می­گیرد و شخص دیگری سعی می­کند با پرسش تعدادی سوال که جواب آنها بلی و خیر است موضوع مورد نظر شخص اول را شناسایی کند. در درخت تصمیم‌(decision tree ) نیز تعدادی پرسش وجود دارد و با مشخص شدن پاسخ هر سوال یک سوال دیگر پرسیده می­شود. اگر سوالها درست و سنجیده پرسیده شوند، تعداد کمی از پرسش­ها برای پیش بینی رکورد جدید کافی می­ باشد.

عملکرد درخت تصمیم­ به این صورت است که یک گره ریشه در بالای آن قرار دارد و برگ­ های آن در پایین می­ باشند. یک رکورد در گره ریشه وارد می­شود و در این گره یک تست صورت می­ گیرد تا معلوم شود که این رکورد به کدام یک از گره های فرزند (شاخه پایین‌تر) خواهد رفت.

درخت تصمیم از تعدادی گره و شاخه تشکیل شده است که در آن نمونه­ ها را به نحوی طبقه­ بندی می­کند که از ریشه به سمت پایین رشد می­ کند و در نهایت به گره ­های برگ م ی­رسد. هر گره داخلی یا غیر برگ با یک ویژگی مشخص می­ شود. این ویژگی سوالی را در رابطه با مثال ورودی مطرح می­ کند. در هر گره داخلی به تعداد جواب ­های ممکن با این سوال شاخه وجود دارد که هریک با مقدار آن جواب مشخص می‌شوند. برگ­های این درخت با یک کلاس و یا یک طبقه از جواب­ها مشخص می‌شوند.

مزایا و معایب Decision Tree

 1. درخت تصمیم بدیهی است و نیاز به توصیف ندارد.
 2. هر دو مشخصه اسمی و عددی را می‌­تواند مورد توجه قرار دهد.
 3. نمایش درخت تصمیم به اندازه کافی برای نشان دادن هرگونه طبقه‌­بندی غنی است.
 4. مجموعه داده‌­هایی که ممکن است دارای خطا باشند را در نظر می‌­گیرد.
 5. مجموعه داده­‌هایی که دارای مقادیر مفقوده هستند را شامل می­‌شود.
 6. درخت­‌های تصمیم روش­‌های ناپارامتری را نیز مورد توجه قرار می­‌دهد.

در میان متخصصین در صنایع مختلف، مدیران و حتی دولوپرها، درخت‌های تصمیم محبوب‌اند چرا که درک آن‌ها آسان بوده و به دیتای خیلی پیچیده و دقیقی احتیاج ندارند، می‌توان در صورت لزوم گزینه‌های جدیدی را به آن‌ها اضافه کرد، در انتخاب و پیدا کردن بهترین گزینه از میان گزینه‌های مختلف کارآمد هستند و همچنین با ابزار‌های تصمیم‌گیری دیگر به خوبی سازگاری دارند.

با تمام این‌ها، درخت‌های تصمیم ممکن است گاهی به شدت پیچیده شوند! در چنین مواردی یک به اصطلاح Influence Diagram جمع و جور‌تر می‌تواند جایگزین بهتری برای درخت تصمیم باشد به طوری که این دست نمودار‌ها توجه را به تصمیمات حساس، اطلاعات ورودی و اهداف محدود می‌کنند.

مقايسه الگوريتم هاي يادگيري ماشين
مقايسه الگوريتم هاي يادگيري ماشين

ساختار درخت تصمیم

یک درخت تصمیم‌گیری به طور معمول با یک نُود اولیه‌ شروع می‌شود که پس از آن پیامد‌های احتمالی به صورت شاخه‌هایی از آن منشعب شده و هر کدام از آن پیامد‌ها به نُود‌های دیگری منجر شده که آن‌ها هم به نوبهٔ خود شاخه‌هایی از احتمالات دیگر را ایجاد می‌کنند که این ساختار شاخه‌شاخه سرانجام به نموداری شبیه به یک درخت مبدل می‌شود. در درخت تصمیم‌گیری سه نوع Node (گِره) مختلف وجود دارد که عبارتند از:

 • نُود‌های تصمیم‌گیری: که توسط یک مربع نشان داده می‌شود، تصمیمی که می‌توان اتخاذ کرد را نشان می‌دهد.
 • نُود‌های شانس يا احتمال: که توسط یک دایره نشان داده می‌شود، نمایانگر احتمال وقوع یکسری نتایج خاص است.
 • نُود‌های نتيجه پایانی: نمایانگر پیامد نهایی یک مسیر تصمیم‌گیری خواهد بود.
شمای کلي درخت تصميم
شمای کلي درخت تصميم

یک مثال خوب از درخت تصمیم (از سایت چیستو)

فرض کنید میخواهید مشخص کنید کدام یک از دانشجوهای این دانشکده می‌توانند در آزمون دکتری، قبول شوند (در واقع می‌خواهید یک پیش‌بینی انجام دهید). این پیش‌بینی می‌تواند باعثِ این شود که شما از این به بعد دانشجویان با پتاسیلِ بالا را پیدا کرده و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید. در واقع می‌خواهید یک مدلِ طبقه‌بندی ایجاد کنید تا بتواند توسط داده‌های گذشته، یک مدل ساخته و از این به بعد، هر بار که یک دانشجوی جدید را به مدلِ یادگرفته شده دادیم، این مدل بتواند بفهمد که این دانشجو با چه احتمالی می‌تواند در آزمونِ دکتری قبول شود.

در اولین گام باید یک مجموعه داده (dataset) از دانشجویانِ گذشته که در آزمونِ دکتری قبول شدند یا نشدند ایجاد کنیم تا بتوانیم آن را به الگوریتمِ داده‌کاوی بدهیم و این الگوریتم یاد بگیرد. فرض کنید مجموعه داده را به این صورت می‌سازیم:

دیتاست درخت تصمیم
دیتاست درخت تصمیم

درخت های تصمیم با توجه به داده‌ها مبادرت به ایجادِ یک ساختارِ درختی می‌کنند که مانندِ قانون‌های IF و ELSE عمل کرده و در نهایت به برچسب‌های دلخواهِ ما که از داده‌های آموزشی یاد گرفته شدند، می‌رسند. فرض کنیدمی‌خواهیم داده‌های بالا را به صورت یک درخت بسازیم. شکلِ زیر در واقع یک نمونه درخت تصمیم از روی داده‌های بالا است.

Decision Trees
Decision Trees

حال فرض کنید این درخت توسط یکی از الگوریتم‌های درخت‌های تصمیم (decision trees) ساخته شده است. در واقع عملیاتِ یادگیری در درختِ تصمیم، همان ساخت عناصر و برگ‌های یک درخت است.

حال میخواهیم یک دانشجوی جدید معدل ۱۵.۵ دارد، تعداد ۵ مقاله ارائه کرده است ولی مدرک IELTS زبان ندارد. همچنین ۳ سال سنوات تحصیلی دارد. می‌خواهیم بدانیم آیا این شخص در آزمون دکتری قبول می‌شود یا خیر؟ اگر بخواهیم با توجه به درخت ساخته شده در شکل بالا، این دانشجو را ارزیابی کنیم مانند شکل زیر مسیر را ادامه می‌دهیم تا به یکی از برگ‌ها برسیم (مسیر حاشور خورده قرمز). درخت تصمیمِ ساخته شده به ما می‌گوید که این دانشجو احتمالاً نمی‌تواند در آزمون دکتری قبول شود. 

قوانین استخراج شده از درخت تصمیم برای پیش بینی داده های جدید
قوانین استخراج شده از درخت تصمیم برای پیش بینی داده های جدید

الگوریتم‌­های پرکاربرد برای ساختن درخت تصمیم

 • الگوریتم  ID3

یکی از الگوریتم‌­های بسیار ساده درخت تصمیم که در سال 1986 توسط Quinlan مطرح شده است. اطلاعات به دست آمده به عنوان معیار تفکیک به کار می­‌رود. این الگوریتم هیچ فرایند هرس کردن را به کار نمی­‌برد و مقادیر اسمی و مفقوده را مورد توجه قرار نمی­‌دهد.

این الگوریتم یکی از ساده ترین الگوریتم های درخت تصمیم(decision-tree) است. در این الگوریتم درخت تصمیم از بالا به پایین ساخته می‌شود. این الگوریتم با این سوال شروع می‌شود: کدام ویژگی باید در ریشه درخت مورد آزمایش، قرار بگیرد؟ برای یافتن جواب از معیار بهره اطلاعات  استفاده می‌شود.

با انتخاب این ویژگی، برای هر یک از مقادیر ممکن آن یک شاخه ایجاد شده و نمونه­ های آموزشی بر اساس ویژگی هر شاخه مرتب می‌شوند. سپس عملیات فوق برای نمونه­ های قرار گرفته در هر شاخه تکرار می­ شوند تا بهترین ویژگی برای گره بعدی انتخاب شود.

 • الگوریتم C4.5

این الگوریتم درخت تصمیم، تکامل یافته ID3 است که در سال 1993 توسط Quinlan  مطرح شده است. Gain Ratio  به عنوان معیار تفکیک در نظر گرفته می­‌شود. عمل تفکیک زمانی که تمامی نمونه‌­ها پایین آستانه مشخصی واقع می­‌شوند، متوقف می­‌شود. پس از فاز رشد درخت، عملِ هرس کردن بر اساس خطا اعمال می­‌شود. این الگوریتم مشخصه­‌های اسمی را نیز در نظر می­‌گیرد.

این الگوریتم یکی از تعمیم های الگوریتم ID3 است که از معیار نسبت بهره(Gain ratio) استفاده می­ کند. الگوریتم هنگامی متوقف می‌شود که تعداد نمونه ها کمتر از مقدار مشخص شده‌ای باشد. این الگوریتم از تکنیک پس هرس استفاده می‌کند و همانند الگوریتم قبلی داده‌های عددی را نیز می­پذیرد.

از نقاطِ ضعف الگوریتم ID3  که در C4.5  رفع شده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • الگوریتم C4.5    می‌تواند مقادیر گسسته یا پیوسته را در ویژگی‌ها درک کندو
 • الگوریتم C4.5   قادر است با وجود مقادیر گمشده نیز درخت تصمیم(decision tree) خود را بسازد، در حالی که الگوریتمی مانند ID3 و بسیاری دیگر از الگوریتم‌های طبقه‌بندی نمی‌توانند با وجود مقادیر گمشده، مدلِ خود را بسازند.
 • سومین موردی که باعث بهینه شدن الگوریتم  C4.5  نسبت به ID3  می‌شود، عملیاتِ هرس کردن جهت جلوگیری از بیش برازش می‌باشد. الگوریتم‌هایی مانند ID3  به خاطر اینکه سعی دارند تا حد امکان شاخه و برگ داشته باشند (تا به نتیجه مورد نظر برسند) با احتمال بالاتری دارای پیچیدگی در ساخت مدل و این پیچیدگی در بسیاری از موارد الگوریتم را دچار بیش برازش و خطای بالا می‌کند.اما باعملیات هرس کردن درخت که در الگوریتم 5  انجام می‌شود، می‌توان مدل را به یک نقطه بهینه رساند که زیاد پیچیده نباشد (و البته زیاد هم ساده نباشد) و  بیش برازش یا کم برازش(Underfitting) رخ ندهد.
 • الگوریتم C4.5 این قابلیت را دارد که وزن‌های مختلف و غیر یکسانی را به برخی از ویژگی‌ها بدهد.
 • الگوریتم CART

برای برقراری درخت­‌های رگرسیون و دسته‌­بندی از این الگوریتم استفاده می­‌شود. در سال 1984توسط Breiman و همکارانش ارائه شده است. نکته حائز اهمیت این است که این الگوریتم درخت­‌های باینری ایجاد می­‌کند به طوری که از هر گره داخلی دو لبه از آن خارج می­‌شود و درخت­‌های بدست آمده توسط روش اثربخشی هزینه، هرس می­‌شوند.

یکی از ویژگی‌­های این الگوریتم، توانایی در تولید درخت­‌های رگرسیون است. در این نوع از درخت­‌ها برگ‌ها به جای کلاس مقدار واقعی را پیش­بینی می‌­کنند. الگوریتم برای تفکیک کننده‌­ها، میزان مینیمم مربع خطا را جستجو می­‌کند. در هر برگ، مقدار پیش­بینی بر اساس میانگین خطای گره‌­ها می­‌باشد.

 • الگوریتم CHID

این الگوریتم درخت تصمیم به جهت در نظرگرفتن مشخصه­‌های اسمی در سال 1981 توسط Kass طراحی شده است. الگوریتم برای هر مشخصه ورودی یک جفت مقدار که حداقل تفاوت را با مشخصه هدف داشته باشد، پیدا می­‌کند.

محققان آمار کاربردی، الگوریتم‌هایی را جهت تولید و ساخت درخت تصمیم توسعه دادند. الگوریتم CHAID در ابتدا برای متغیرهای اسمی طراحی شده بود. این الگوریتم با توجه به نوع برچسب کلاس از آزمون‌های مختلف آماری استفاده می‌کند. این الگوریتم هرگاه به حداکثر عمق تعریف شده‌ای برسد و یا تعداد نمونه‌ها در گره جاری از مقدار تعریف شده‌ای کمتر باشد، متوقف می‌شود. الگوریتم CHAID هیچگونه روش هرسی را اجرا نمی‌کند.

نرم افزارهای مورد استفاده برای انجام الگوریتم درخت تصمیم

زمانی­که بخواهید از نرم‌­افزار برای دسته‌بندی نمونه‌ها به روش الگوریتم درخت تصمیم استفاده کنید می­‌توانید از نرم‌­افزارهای زیر بهره‌­مند شوید.

 • R
 • SPSS Modeler
 • MATLAB
 • SAS JMP
 • Clementine
 • Python

منبع:

https://sokanacademy.com/blog/decision-tree-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%AA-%D8%AA%D8%B5%D9%85%DB%8C%D9%85-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

درخت تصمیم (Decision Tree) چیست و چه کاربردی دارد؟

https://amarpishro.com/data-analysis/decision-tree/

.https://chistio.ir/%d8%af%d8%b1%d8%ae%d8%aa-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%b5%d9%85%db%8c%d9%85-%d8%b7%d8%a8%d9%82%d9%87-%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-decision-trees/

برای دیدن فلیم های سینماییِ مهیج و جذاب”در حوزه فناوری اطلاعات، اوسینت و هوش مصنوعی“، بر روی اینجا کلیک کنید.

آدرس کانال تلگرام سایت بیگ دیتا:

t.me/bigdata_channel

آدرس کانال سروش ما:
https://sapp.ir/bigdata_channel

جهت دیدن سرفصل های دوره های آموزشی بر روی اینجا کلیک کنید.

جهت ثبت نام در دوره های آموزشی بر روی اینجا کلیک کنید.

Views: 1580

همچنین ببینید

مجموعه داده اخبار

دانلود مجموعه داده اخبار با طبقه بندی موضوعی (classification)

به منظور استفاده دانشجوبان عزیز در انجام پایان نامه حدود بیست هراز مجموعه داده اخبار …

مراحل پیش‌پردازش

مراحل پیش‌پردازش متن خبر فارسی

پیش‌پردازش متن فارسی برای پردازش زبان طبیعی و انجام عمليات خودکار بر روي متن مانند …

دیدگاهتان را بنویسید