مجموعه داده اسامی مکان برای تشخیص موجودیت های مکانی در پردازش زبان طبیعی

مقدمه ای بر اسامی مکان:

یکی از انواع موجودیت های نامدار، اسم مکان است. برای استفاده پژوهشگران دیتاستی شامل بیش از 300 هزار اسم مکان واقعی جهت استفاده در تشخیص مجودیت های مکانی ارائه شده است که می توانید در ادامه  آن را دانلود نمایید.

تشخیص موجودیت‌های اسمی که یکی از حوزه‌های پژوهشی پردازش زبان طبیعی و بازیابی اطلاعات محسوب می‌شود، به روش‌هایی می‌پردازد که شناسایی موجودیت‌های اسمی را در متون ممکن می‌سازد. از مهم‌ترین انواع موجودیت‌های اسمی می‌توان به اسامی افراد، سازمان‌ها، مکان‌ها، پول، درصد، تاریخ، و زمان اشاره کرد. سیستم‌های تشخیص موجودیت اسمی موجودیت‌های یک متن را شناسایی کرده و آن‌ها را در یکی از انواع مشخص طبقه‌بندی ‌می‌کنند. امروزه برای عبارت “موجودیت نامدار” تعاریف متعددی ارائه شده است. تا جایی که در بعضی از منابع تا 20 تعریف متفاوت از موجودیت نامدار ارائه شده است. به طور کلی، موجودیت­های نامدار، اسامی موجودیت­های دلخواه ما در یک متن دلخواه (مثل نام اشخاص، مکان­ها، داروها و بیماری­ها و …) هستند.

اسامی مکان
موجودیت های اسامی مکان فارسی

کاربردهای (Named-entity recognition) NER

برای تشخیص اینکه یک کلمه از جنس اسم است، راه ­های مختلفی وجود دارد که از جمله­ ی آنها مراجعه به لغت نامه، استفاده از وردنت، در نظر گرفتن ریشه ­ی کلمه، استفاده از قواعد نحوی ساخت واژه و غیره می­ باشد. تشخیص درست واحدهای اسمی، یک نیاز مهم در حل مسائلی در حوزه‌های جدید مانند پرسش و پاسخ، تحلیل روند، طبقه ­بندی اسناد، برچسب زنی خودکار متن، پاسخگویی به سوالات، سیستم‌های خلاصه‌سازی، بازیابی اطلاعات، استخراج اطلاعات، ترجمه‌ی ماشینی، تفسیر ویدئویی و جستجوی معنایی در وب و بسیاری کاربردهای دیگر است.

روشهای تشخیص اسم مکان

تا به امروز، سه رویکرد سنتی برای تشخیص موجودیت های نامدار ارائه شده است و سیستم های مدرن تشخیص موجودیت­های نامدار عمدتا از ترکیب این سه روش استفاده می­کنند:

  • روش­های مبتنی بر واژه ­نامه
  • روش­های مبتنی بر قواعد
  • روش های مبتنی بر یادگیری ماشین

یکی از انواع موجودیت های اسمی، اسامی مکان های جغرفیایی می باشد. برای استفاده شما مجموعه داده ای شامل بیش از 317000 اسم مکان جهت استفاده در ماژول NER با روش­ مبتنی بر واژه ­نامه، ارائه شده است که در ادامه می توانید آن را دانلود کنید. همچنین 2000 نمونه از اسامی این دیتاست در زیر آماده است.

دانلود دیتاست اسامی مکان های جغرافیایی به ربان فارسی

 

آدرس کانال تلگرام سایت بیگ دیتا:

t.me/bigdata_channel

آدرس کانال سروش ما:
https://sapp.ir/bigdata_channel

جهت دیدن سرفصل های دوره های آموزشی بر روی اینجا کلیک کنید.

بازدیدها: 2115

همچنین ببینید

پیوند معنایی و مجموعه داده های هستان شناسی آنتولوژی فارسی

شناسایی موجودیت های نام دار و ایجاد پیوند معنایی با روش هستان شناسي

آشنایی اولیه ای مقوله پیوند موجودیت های نامدار در مبحث وب معنایی پیوند معنایی موجودیت …

مراحل متن کاوی

مراحل متن کاوی و پردازش متن به زبان خلاصه

عناوين مطالب: 'مقدمه ای بر مراحل متن کاوی گام‌های و مراحل متن کاوی انتخاب متنپردازش …

دیدگاهتان را بنویسید

گروه تلگرامی اوسینت

مطالب مفید در حوزه بیگ دیتا و تحلیل شبکه های اجتماعی

ورود ----------- انصراف