خانه --> داده کاوی (DataMining) --> سینگولاریتی و پیش بینی آینده SINGULARITY

سینگولاریتی و پیش بینی آینده SINGULARITY

 

قبل از هر چیز باید با پیش بینی آینده  و روند تصاعدی تکنولوژی آن آشنا بشویم. پیش بینی آینده: سه مرحله اساسی دیدن آینده در گذر تاریخ شامل:

  1. موفق شدیم چرخه های تکرار شونده را طی کنیم مثل فصول و رویش گیاهان که نتیجه اون کشاورزی بود
  2. پیش چرخه هایی که لزوما تکرار شونده نیستند مثل قوانینی که این قوانین به یک نتیجه مشخص می رسیدن مثل پیش بینی آب و هوا و خروجی اون یکسری سرمایه گذاری و کسب و کارها میشدند.
  3. توانایی تشخیص یک سری الگوها با فرآیندهای تکنولوژی که در قرن بیستم به وجود آمده از سال ۱۹۵۰ . یعنی می توان روند پیشرفت تکنولوژی در سال های آینده رو پیش بینی کرد.

مثل پاول تورینگ در سال ۱۹۵۰ که پیش بینی مکرده بود تا سال ۲۰۰۰ ظرفیت ذخیره اطلاعات توی کامپیوتر ها ۱۰ به توان ۹ بیت می شود یعنی ۱۲۸ مگابیت یا آقای مور که مهندس شرکت اینتل بود در سال ۱۹۶۵ تحقیقاتش نشون داد که تو دوره های زمانی مشخصی توان پردازش کامپیوتر ها دو برابر می‌شود. این بازه زمانی بین ۱۸ تا ۲۴ ماه بود که تحت عنوان قانون مور شناخته شد. پیش بینی خود مور این بود که قانونش تا ۱۰ سال آینده معتبره چون تا ۱۰ سال آینده ترانزیستورها چنان کوچک می شوند که امکان پذیر نیست این قانون، ولی بعد از اون این قانون ادامه پیدا کرد ولی تغییر سطح می داند یعنی دوره لامپ های خلأ به سر میومد و ترازیستورها پدید میومدن و از اون دوره سیلیکون ها و الان شرایط طوری هست که داریم به سطح یک اتم نزدیک میشیم و وقتی به سطح یک اتم برسیم کارمون تو سطح تمومه و در واقع پارادیم بعدی ساخت CPU های سه بعدی هست (به جای سطوح ۲ بعدی که الان کار می‌کنن) در سال ۲۰۰۸ مشخص شد این قانون تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت. یعنی کامپیوترهای که الان وجود دارند بیش از ۱ میلیارد برابر کامپیوتر های اون زمان هست با هزینه یکسان.

در سال ۱۹۸۱ ریموند کروزوویل (مخترع OCR، دستگاه های اسکن) قانون مور رو توسعه داد و گفت فقط در بحث CPU ها نیست که این اتفاق می افتد و این قانون شامل یکسری از فرآیند های تکنولوژی هم می‌شود و در واقع کروزوویل قانون مور را تصحیح کرد. مور یک چرخه با بازه زمانی ثابتی رو پیش بینی کرده بود مثل ۱۸ تا ۲۴ ماه، اما مطالعات کروزوویل نشون داد که این بازه زمانی هر چه می گذریم کوچک و کوچک تر می شود و یک تابع اکسپوتنشیال هستش و این رشد خاص رو وقتی دسته بندی کردن به نتایج جالبی رسیدن و در واقع شروع کردن به یکسری پیش بینی آینده.

برای مثال وقتی واحد سطح رو به قدرت پردازش سنجیدن فهمیدن سطح ها داره کم میشه و توان پردازشی دره زیاد میشه مثل ذخیره صوت که نیاز به ۵ کیلوگرم سخت افزار بود اون زمان ولی ۱۰ سال قبلش مثلاً ۵۰ کیلوگرم سخت افزار نیاز بود. در نتیجه تونستن پیش بینی کنند که این میزان ذخیره مثل فلان سال ۲ کیلوگرم بشود و اون زمانی بود که در کامپیوترهای خونگی این رو خواهیم داشت (تکنولوژی انتقال صوت رو) و این اگر ۲۰۰ گرم بشه در وسایل قابل حمل این رو خواهیم داشت (این در حالی بود که اون زمان اصلاً موبایل نبود) مثلا به انداز ه پاکت سیگارو زمانیکه این ۵ گرم بشه این رو احتمالاً در وسایل پوشیدنی خواهیم داشت در چیزی مثل عینک.

در سه کتاب این پیش بینی ها انتشار یافته است . کتاب اول که با عنوان عصر ماشین های هوشمند که در سال ۱۹۸۰ منتشر شد و تا سال ۲۰۰۰ رو پیش بینی کرده بود مثل اینکه هوش مصنوعی می تواند انسان رو در شطرنج شکست بدهد که در سال ۱۹۹۹ دیپ بلوو گری گاسپاروف روسی رو که استادبزرگ شطرنج بود شکست داد. یا مثل اینکه ۳۰۰ میلیون کامپیوتر میتواند با هم شبکه شوند ( اون زمان تصوری دقیقی از اینترنت نبود) در مورد این پیش بینی ها طوری شده بود که انتشارات پنگوئن پیشنهاد داده بود که این‌ها بیان تا سال ۲۱۰۰ رو پیش بینی کنن و علتش این بود که در صد بالایی از اون پیش بینی ها به وقوع پیوسته بود.

کتاب بعدی که به فارسی ترجمه شده با عنوان عصر ماشین های معنوی است . تو این کتاب کروزوویل میگه تمام داده های ما در یک نقطه خاصی متوقف می شود که به اون می گن سینگولاریتی و بعد از اون رو نمی تونه پیش بینی کنه کسی و و فقط می توانند تخیل کنند. سینگولاریتی در زبان انگلیسی استفاده روزمره نداره و در ریاضیات در ماتریس های تکی داریم که به فارسی تکنگی ترجمه کرده اند و در فیزیک به مرکز سیاهچاله سینگولاریتی گفته میشه جایی که آنچنان ماده اون متراکم میشه و جاذبه زیاد میشه که هیچ چیزی نمیتونه از اون فرار کنه حتی نور . از طرفی برای ماه نامفهومه و نمیدونیم در سیاهچاله چه اتفاقی میوفته و تمام قوانین فیزیک نزدیک سیاهچاله بی اعتبار می شه. زمانی که سینگولاریتی در هوش مصنوعی اتفاق می افته نمودار ها نشون میده که هوش مصنوعی از هوش انسان پیش میگیره و اون لحظه ای که این اتفاق می افته بعد از اون برای ما غیر قابل پیش بین هست و ما برای اون تصوری نداریم.

پیش بینی آینده
پیش بینی آینده و سینگولاریتی

نکته قابل توجه اینکه پیش بینی با غیب گویی تفاوت داره. غیب گویی هیچ مبنای علمی نداره ولی پیش بینی یک روند کاملاً علمی و منطقی را در دل خودش جای داده. به عنوان مثال آقای کروزوویل در سال ۱۹۹۹ ، ۱۴۷ پیش بینی داشته برای سال ۲۰۰۹ از این ۱۴۷ تا ۸۶ درصد به وقوع پیوستن و اونایی که به وقوع نپیوسته رو اگر بررسی کنیم تعداد زیادی با مختصر تغییر به وقوع پیوستن مثل اینکه در سال ۲۰۰۹ کامپوترها می تونن از لحاظ سخت افزار مغر انسان رو پشت سر بگذارند.

مغز انسان ۱۰۰ میلیارد نورون داره و هر نورون ۱۰۰ تا کانکشن داره و هر کانکشن ۲۰۰ تا عمل بر ثانیه انجام میده. یعنی ۲۰ میلیون میلیارد پردازش یعنی ۲۰ تا تاپل آپ. با این مقایسه می گفتن اون زمان کامپیوترها مغزشون به اندازه مغز زنبور یا حلزونه اما گفته اگر تا اون سال ریسدیم به مغز زنبور یا حلزون چه قدر طول میکشه برسیم به مغز انسان؟ و این خیلی طول میکشه ولی نمودارها نشون می دن که در هر یک دوره ۱۵ ساله این روند ۲ برابر خواهد شد یعنی پس از ۱۰ دوره دو برابر شدن ۲۰ به توان ۱۰ میشود یعنی برابر ۱۰۲۴ . یعنی در یک دوره ۱۵ ساله ۱۰۲۴ و در دو دوره یعنی ۳۰ سال یک میلیون بابر قوی تر میشه که مغز انسان بیش از ۱ میلیون برابر زنبور که نیست، پس می شد در یک دوره ۲۰ تا ۳۰ ساله می توان از مغز انسان پیشی گرفت. پیش بینی ایشون که در سال ۲۰۰۹ بود به وقوع نپیوست ولی در سال ۲۰۱۱ کامپیوتر چینی (سوپر کامپیوتر) با پردازش ۲٫۵ تاپل آپ و بعدش کامپوتر ژاپنی با ۱۰٫۵ تاپل آپ و بعد کامپیوتر IBM بالای ۲۰ تاپل آپ به وجود داره میاد که که مرز ذهنی انسان رو رد میکنه از نظر سخت افزاری. پس با این حساب ۸۶ در صد پیش بینی های کروزوویل بیشتر بوده و بقیه پیش بینی ها بر روی مسائل تکنولوژی نبوده و اقتصادی بوده که این جور مسائل رو حذف کنیم خواهیم دید تقریباً با یک درصد بسیار بالایی این پیش بین ها به وقوع پیوسته است.

در کتاب سوم (SINGULARITY Is NEER) با عنوان سینگولاریتی خیلی نزدیک می باشد که تو اون کتاب پیش بینی ها با دقت خوبی دره به وقوع می پیونده. در اینجا دو بحث به وجود میاد اول اینکه اصلاً سینگولارتی به وقوع می پیونده و دوما بقیه اتفاقاتی که از الان تا زمان سینگولارتی هست آیا اونها به وقوع می پیونده یا نه؟ تمام شرکت های معتبر دنیا دارن بر اسا س این پیش بینی ها سرمایه گذاری و طرح ارائه می کنند مثل اپل که میگه تا ۵ سال آینده که ۳ تا دوره زمانی داریم ۲ به توان ۳ پردازنده ها رو برای موبایل های آینده قرار می ده. در سال ۲۰۲۸ با پرداخت ۱۰۰۰ دلار میتونین قدرت پردازش معادل مغز یک انسان رو داشته باشید یعنی ۲۰ تافل آپ با ۱۰۰۰ دلار میشه داشته باشید.

سینگولاریتی در حوزه های دیگر هم وجود داره مثل پزشکی که میگن بدن ۲ قسمت داره مغز و بقیه بدن که قبلا داشتن نقشه ژنوم انسان که ۵۰ هزار ژن هست رو ترسیم میکردن و این ۵۰ هزار ژن بدن ما رو کنترل میکنه مثل ژن FAT که ذخیره انرژی رو در بدن انسان ادراه می کنه و الان اون رو تونستن در بدن حیوانات OOF کنند. مسئله ای که الان وجود داره طراحی مجدد بدن هست از طرف دیگه بدن جاهایی که ژن نیاز داره می تونن توی بدن به کار بگیرن. پروژه ژنوم توی ۷ سال اولش ۱ درصد پیشرفت داشت و اگرکه می خواستن همینطور پیش برن ۷۰۰ سال طول می کشید. مسئولین پروژه گفتن تو چند سال گذشته ما این پروژه رو ۵۰ درصد جلو بردیم و در ۵۰ سال آینده این پروژه تمام میشه که بعد کروزوویل تو همون جلسه بهشون میگه حداکثر ۵ سال زمان خواهد برد تا تام بشه.

استیو جاب که چندین سال پیش سرطان داشت ۱۰۰ هزار دلار کل سیستم DNA رو در آزمایشگاه خیلی مجهز بررسی کردن و تمام نواقص و ضعف هاشو معلوم کردن با دستگاه های بسیار بزرگ و مجهز اما امروز در سال ۲۰۱۲ گجتی ساخته شده که با ۹۰۰ دلار همون کار رو برای شما انجام می ده.

یک از کارهایی که پس از پروژه ژنوم میشه کرد فرآیند بهبود عملکرد بدن انسان با ژنوم است مثل فرآیند رسوندن اکسیژن به سلول ها که پیش بینی می کنند اگر ۲۵ درصد گلوبول های قرمز بدن رو با نانوبوت ها (رباط های با ابعاد نانو که الان- ۲۰۱۲- تولید شده اند) تعویض بشن این قابلیت رو به انسان می ده که این نانو بوت ها اکسیژن رو بگیرن و در کنار سلول و هر وقت که نیاز داشت اون رو به سلول بدن (در صورتی که الان فقط گلوبول اکسیژن رو در کنار سلول فقط رها میکنه) این یعنی ما می تونیم ۴ ساعت در کف استخر بمونیم یا با سرعت دوی ۱۰۰ متر المپیک به مدت ۱۵ دقیقه بدویم و …

میسر رشد تصاعدی تکنولوژی ربطی به اقتصاد و مسائل سیاسی نداره و مستقل مسیرش رو طی میکنه.

میانگین طول عمر انسان از یک فومول کاملاً مشخص پیروی می کنه. ما قبل تاریخ میانگین طول عمر انسان ۱۸ سال بود و در مصر باستان ۲۵ سال و در قرن ۱۴ در اروپا ۳۰ سال و در قرن ۱۸ در اروپا و آمریکا ۳۷ سال و در سال ۱۹۰۰ ۴۸ سال و در سال ۲۰۰۲ در آمریکا ۷۸ ساله. روند میانگین طول عمر از یک نمودار کاملاً مشخص پیروی میکنه و در حال حاضر به نحوی شده که در هر سال ۳۳ در صد سال به طول میانگین طول عمر انسان افزوده میشه.

در مبارزه با سرطان نانو بات ها تولید شده میتونن دستور خود کشی به تک سلول ها بدن و مثل الان این طور نباشه که قرص روی بدن انسان بسیاری از سلول ها رو از بین میبره به غیر از سلول های سرطانی، این مثل این میمونه که شماره برای کشتن پشه یک موشک بزرگ روبه یک ساختمون که توش پشه هست بزنید که خوب اثرات بسیار مخربی رو به همراه داره.

واتسون ماشین جدیدی که IBM تولید کرده می تونه صحبت های عادی رو بفهمه و کتاب های عادی رو بخونه و سرعت انتقالش خیلی بالاست. واتسون از طریق خوندن مطالب روی اینترنت یاد گرفته مثل ویکی پدیا ولی هنوز واتسون توانایی بروز احساسات انسانی رو نداره.

مغز انسان از لحاظ سخت افزاری ۱۰۰ میلیون دلار هزینه اش هست یعنی ۵۰۰ تا نرم افزار هم زمان و به طور موازی داره کار پردازش رو انجام میده. برای تولید این حجم پردازش ۲ بحث وجود داره مالی و یک نرم افزار که توانایی این کار رو داشته باشه.

زمان ۲ برابر شدن علم در چند سال پیش ۴ سال بود و الان شاید حدود ۶ ماه باشه در حوزه مهندسی و این کم کم خیلی کم میشه اما زمانی که این فواصل خیلی خیلی کم بشه برای ما غیر قابل توصیفه. ممکنه در زمان سینگولاریتی مفاهیم تازه به ما برسه مثل اینکه درک تازه از زمان رو دست پیدا کنیم مثل تقویت و بهبود کارکرد مغز که این خیلی پیچیده است یعنی ۲۰ تا پتافلاپ رو با ۲۰ وات نیرو داره پردازش میکنه مغز که سرعت انتقال دیتا در مغز انسان ۱۰۰ متر بر ثانیه هست که به شکل شیمیائی هست . خوب این خودش سرعت انتقال دیتا رو کاهش میده. مغز ما از لحاظ سخت افزاری بسیار قوی است اما سرعت پردازش اطلاعات در داخل نورون پائین هست اگر ما بتونیم بین دو تا نورون الکتریکی که معادل سرعت نور هست ارتباط ایجاد کنیم یعنی این ویژگی را در مغز ایجاد کنیم (الان ۳ میلیون بار کمتر سرعت پردازش در مغز ما نسبت به نود الکتریکی) مغز انسان می تواند ۳ میلیارد برابر سریعتر کار کند. اگر در هر نورون یک دونه نانو بات الکتریکی برای انتقال دیتا استفاده شود و دیگر نیاز به انتقال شیمیائی نباشه ۲ تا اتفاق میفته ( در حال حاضر فقط مشکل اندازه و بحث اقتصادی مانع هست) یک سرعت پردازش هر فرد ۳ میلیون برابر بیشتر میشه دوم نه تنها امکان انتقال داده در مغز انسان به صورت الکتریکی فراهم میشه بلکه تبادل اطلاعات بین مغز انسان و و دستگاه الکتریکی هم به وجود میاد یعنی شما می تونید هارد بک آپ هم داشته باشید.این پیش بینی در کتاب سوم هم گفته شده. مثلاً می تونید شما با سرعت انتقال در یک جا بادوستانتون صحبت کنید بعد جای دیگه کار دیگه ای بکنید و در عین حال مطالعه کنید و … یعنی واقعیت مجازی حقیقتاً به وقوع می پیونده که این باعث تغییر بزرگ در جامعه می شود. ۳ میلیادر برابر سریعتر فکر می کنید و ۳ میلیارد برابر سریعتر پول در میارید ۳ میلیارد برابر سریعتر مطلب بنویسید اما سوال اینجاست حاضرید از شرایط حال کنونی به اون وضعیت ترک موقیعت داشته باشید.

جنبه منفی سنگولاریتی هم ممکن است باشد اما در استپ های بلند بسیار بیشتر مثبت هست تا منفی مثل میانگین طول عمر ، جدا شدن از خط فقر که در همین چین در دهه گذشته چند میلیون نفر از خط فقر جداشدن. پدیده سینگولارتی تقریباً وجهه مثبت به آینده هست که در این زمینه آقای کاتلر و پیتر دینامندیس کتاب آباندانس(فراوانی ، رونق) رو انتشار دادن. آقای دینامندیس توی این کتاب میگه هیچ کس برای این تغییرات خودش رو آماده نکرده، نه دولت ها نه مهندسین نه اقتصاد دان ها نه قوانین ما و نه مراکز علمی و دانشگاهی و … پس باید یک طرح نوینی رو به وجود آورد که برای این منظور دانشگاه سینگولاریتی رو تأسیس کردند که مشاور اون کروزوویل هست و با همکاری ناسا و شرکت گوگل و با مدیریت دینامندیس می باشد. هدف دانشگاه تربیت رهبران دنیای فناور ی برای آینده هست که در مقابل تغییرات سریع تکنولوژی رخ می دهد و اون ها رو برای این شرایط تربیت و آموزش می دهند مثل شاخه اقتصاد، روبوتیک، نانو و … که نتیجه چندین سال این دانشگاه همین کتاب آباندانس هست و توی این کتاب بحث می کند که آیا ما واقعاً کمبود منابع داریم و جنگل ها دارن تمام میشن؟ و …

بزرگترین مشکلاتی که ما باهش روبرو هستیم بحث تغذیه، بحث انرژی، بحث فقر و .. که برای این ها همه راه حل داره.

در انرژی سولار سیستم ۱ درصد تامین منابع رو به خودش اختصاص داده ودر حالی که میزان تابش نور خورشید به زمین ۱۰ هزار برابر بیشتر از میزان بهره گیری ما از انرژی در حال حاضر هست و اگر ما بتونیم ۰٫۱ درصد از این تابش رو به کار بگیریم برای مابست است. طبق همون پیش بینی ها سولار سیستم در سال ۲ سال ۲ برابر می شود یعنی بعد از ۷ دوره ما می تونیم تمام انرژی مورد نیاز خودمون رو از تابش خورشید بدست بیاریم یعنی پس از ۱۴ سال. توی سند راهبردی آمریکا هم این مسئله آورده شده و اوباما گفته بود ما انتظار داریم در ۲۰ سال آینده ۸۰ درصد انرژی آمریکا از این طریق تأمین شود که بعد پیش بینی کنندگان سینگولاریتی در همان جلسه گفته بودند در ۱۶ سال آینده ۱۰۰ نیاز آمریکا می تونه از این طریق تأمین بشه. در سال گذشته(۲۰۱۱) ۵۰ در صد هزینه سولار پایین اومده در یکسری از مناطق آفتابی آمریکا و بعض از کشورهای دیگر هزینه تامین برق با ذغال سنگ با هزینه تامین برق از سولار برابر شده است. از ۱۰ سال گذشته تا الان هر ۲ سال هزینه سولار نصف شده و با همین سرعت در ۱۴ سال آینده بخش اعظمی از انرژی رو از همین طریق تأمین میکنیم.

شهر مصدر امارات ۲۰ میلیارد دلار روی سولار هزینه کرده و اولین شهر قرن ۲۱ هست که تمام انرژی خودش رو از سولار تامین میکنه. آب شیرین کن ها که با تامین برق از سولار بسیار با صرفه خواهد بود وب هآسونی تامین آب از یک منبع آب شیرین شما می تونید از آب دریا استفاده کنید یعنی یک کنبع تقریبا بی نهایت.

شما نگاه کنید الان شرابیط طوری شده که یک بچه در آفریقا که موبایل داشته باشه و به اطلاعات آزاد دسترسی داشته باشه بیش از اطلاعات رئیس جمهور آمریکا در ۲۰ یال گذشته اطلاعات در دسترش قرار داره.

دسترسی به اطلاعات در پیش بینی ها باعث میشه کا ما ببینیم در سال ۲۰۵۰ چهار اقتصاد بزرگ دنیا به ترتیب هند، چین، اندونزی و آمریکا است یعنی ۴ کشور پر جمعیت جهان

آدرس کانال تلگرام سایت بیگ دیتا:

t.me/bigdata_channel

آدرس کانال سروش ما:
https://sapp.ir/bigdata_channel

جهت دیدن سرفصل های دوره های آموزشی بر روی اینجا کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *