اوضاع و آمار بیگ دیتا در سال 2020 و 2021

اوضاع و آمار بیگ دیتا در سال 2021 در یک دقیقه

در پست های قبل خواص بیگ دیتا را بررسی نمودیم. در این پست به آمار بیگ دیتا تولید شده در دنیا میپردزیم. حجم اطلاعاتی که تا سال ۲۰۰۳ توسط انسان ایجاد شد تنها ۵ اگزابایت است. امروزه این حجم از اطلاعات تنها در عرض دو روز ایجاد می‌شود. در تحقیقی نشان داد که هرروز ۲.۵ اگزابایت داده تولید می‌شود. حدود ۹۰ درصد داده‌های موجود تنها در دو سال اخیر تولیدشده است. هر رایانه شخصی حدود ۵۰۰ گیگابایت اطلاعات در خود نگهداری می‌کند. آمارها نشان میدهد در دنیا حدود ۲۰ میلیون رایانه شخصی وجود دارد.

درگذشته فرآیند توصیف ژن انسان حدود ده سال طول می‌کشید درحالی‌که امروز در کمتر از یک هفته انجام می‌شود.در حوزه وب، حجم زیاد اطلاعات با رشد نمایی ۱۱ میلیارد صفحه در ۲۰۰۵ (ایران ده میلیون) و ۱۵۰ میلیارد صفحه در ۲۰۱۴ (ایران شش‌صد میلیون) تولید می‌شود و در محیط پویا صفحات جدید هم با نرخ ۸ درصد در هفته تولید می‌شوند، البته ۲۰ درصد صفحات موجود بعد از یک سال قابل‌دسترس نیستند.

 • عکس زیر تولید محتوا، تراکنش کاربران و بازدیدها را در وب دنیا فقط در یک دقیقه نشان میدهد.
بیگ دیتا ی تولید شده در یک دقیقه در سال 2020
بیگ دیتا ی تولید شده در یک دقیقه در سال 2020

:low_brightness:سرعت تولید بیگ دیتا در یک دقیقه در سال ۲۰۲۰
:pushpin:یک دقیقه در اینترنت (سال 2020)

:small_red_triangle:مطابق با داده های گردآوری شده توسط Visual Capitalist، در طول یک دقیقه:

:small_red_triangle: 347.222 استوری در اینستاگرام گذاشته شده

:small_red_triangle: 2.704 اپلیکیشن TiKTok نصب می شود

:small_red_triangle: 6659 خرید در سایت آمازون صورت می گیرد.

:small_red_triangle: 208.333 نفر با zoom در جلسات آنلاین شرکت می کنند

:small_red_triangle: 319 کاربر جدید به توئیتر اضافه شده

:small_red_triangle: 41.7 میلیون پیام در واتس اپ به اشتراک گذاشته می شود.

آمار بیگ دیتا
آمار بیگ دیتا در سال 2019
آمار داده های حجیم 2018
آمار داده های حجیم 2018
آمار بیگ دیتا
آمار بیگ دیتا در سال 2017

 • Big Data

Big Data واژه ­ای است برای مجموع ه­ای از ست داده ­های بسیار بزرگ و پیچیده، که استفاده از ابزارهای مدیریت پایگاه داده در دست و یا برنامه ­های کاربردی سنتی پردازش داده، برای پردازش آن­ها دشوار خواهد بود. چالش­ ها شامل استخراج، Curation، ذخیره ­سازی، جستجو، اشتراک، انتقال، آنالیز و بصری ­سازی است. در سال 2012، محدودیت اندازه ست داده ­ها، با زمان پردازش معقول، بر اگزابایت، میلیون ترابایت، قرار داشت.

کار با Big Data با استفاده از سیستم ­های مدیریت دیتابیس ­های رابطه ­ای و بسته ­های بصری ­سازی و تحلیل ­های دسکتاپ، دشوار است. مواجهه با Big Data نیازمند نرم ­افزار موازی در حال کار بر روی ده­ ها، صدها و یا حتی هزاران سرور هستند. آنچه که Big Data شناخته می ­شود، بنا بر قابلیت ­های سازمان مدیریت کننده آن، و قابلیت­ های برنامه ­های کاربردی که به طور سنتی در آن زمینه داده پردازش و تحلیل می­ کنند، متفاوت است. برای برخی سازمان­ ها، رویارویی با صدها گیگابایت داده برای اولین بار ممکن است نیاز به بازبینی آپشن ­های مدیریت داده را ایجاد کند. برای برخی دیگر، ممکن است تا ده ­ها و صدها ترابایت طول بکشد که سایز داده به موضوعی قابل توجه تبدیل شود.

 • افزایش تقریبی نه برابری حجم داده‌ها به ازا هر پنج سال (آمار بیگ دیتا)

از سال ۲۰۱۲ به بعد در هرروز ۱۰۰۰ پتابایت داده تولید می‌شود که به دنبال خود مستلزم ذخیره‌سازی، تحلیل، جستجوها، تمیزکاری داده‌ها، اشتراک‌ها و غیره در داده‌هاست که باید در حوزه مختلف انجام شود. این موضوع باعث شده است که پژوهشگران و دانشمندان به دنبال ایجاد ساختارها، متدولوژی‌ها، روش‌ها و رویکردهای جدیدی برای مدیریت، کنترل و پردازش این حجم از داده‌ها باشند که این تلاش‌ها در ذیل سایه داده‌های عظیم مطرح‌شده است. داده‌های عظیم یک اصطلاح برای مجموعه‌های داده خیلی بزرگ است که ازنظر ساختار، پیچیدگی و منابع تولید بسیار متنوع هستند و ذخیره و آنالیز آن‌ها کار پیچیده‌ای است.

در سال ۲۰۱۳، داده‌های عظیم به‌عنوان یک پروژه مهم و جهانی مطرح شد. پروژه‌ای که به جمع‌آوری، بصری سازی و آنالیز مقدار زیادی داده می‌پردازد. در راستای این پروژه اطلاعات آماری زیادی ارائه گردید. فیس‌بوک ماهانه حدود ۹۵۵ میلیون کاربر فعال به ۷۰ زبان زنده دنیا دارد و حدود ۱۴۰ بیلیون عکس در آن بارگذاری می‌شود و ۱۲۵ میلیون ارتباط دوستی برقرار می‌گردد. هرروزه ۳۰ بیلیون نوشته و ۲.۷ بیلیون لایک و توضیحات ارسال می‌گردد. در یوتیوب هر دقیقه ۴۸ ساعت ویدیو بارگذاری و هرروزه ۴ بیلیون فیلم اجرا می‌گردد.

گوگل نیز از خدمات زیادی پشتیبانی می‌کند ازجمله ۷.۲ بیلیون صفحه در هرروز و ۲۰ پتابایت (۱۰۱۵ بایت) فرآیند روزانه و ترجمه به ۶۶ زبان؛ یک بیلیون توییت در هر ۷۲ ساعت، بیشتر از ۱۴۰ میلیون فعالیت کاربران توییتر است. تعداد ۵۷۱ وب‌گاه جدید در هر دقیقه از روز ایجاد می‌شود. پیش‌بینی می‌شود در طی دهه آینده حجم اطلاعات ۵۰ بار افزایش یابد، البته همزمان تعداد فنّاوری‌های خاص اطلاعاتی که برای نگهداری این داده‌ها ایجاد می‌شود نیز ۱.۵ برابر می‌گردد.

منابع:

http://modiriran.ir

آدرس کانال تلگرام سایت بیگ دیتا:

t.me/bigdata_channel

آدرس کانال سروش ما:
https://sapp.ir/bigdata_channel

جهت دیدن سرفصل های دوره های آموزشی بر روی اینجا کلیک کنید.

جهت ثبت نام در دوره های آموزشی بر روی اینجا کلیک کنید.

 

بازدیدها: 6244

همچنین ببینید

سطح بلوغ کلان داده یا بیگ دیتا

سطح بلوغ بیگ دیتا یا کلان داده حرکتی به سمت شرکت های داده محور

توسعه و اجرای استراتژی کلان داده برای سازمان ها کار آسانی نیست، به خصوص اگر …

دریاچه داده (Data Lake)

دریاچه داده (Data Lake) چيست و چه تفاوتی با باتلاق داده (Data Swamp) دارد

دریاچه داده (Data Lake) و مفهوم بیگ دیتا دو واژه ناگسستنی هستند به عبارتی Data …

2 دیدگاه

 1. منم با نظر دوستمون حمید رضا موافقم الان این مباحث در ایران متاسفانه بازار کاری ندارن.

  ولی میشه گفت آینده بازار کار ما بیگ دیتا خواهد بود.

 2. سلام
  دوستان عزیز
  من در زمینه داده کاوی و کارهای پژوهشی و دانشگاهی کردم
  اما برای کار واقعی و کسب درآمد به خصوص در شهرستان ها کار واقعی به نظر من نیست
  دیدگاهی که پیدا کردم اینه اکثر مباحث هوش در ایران جنبه آکادمیک داره
  ممنون میشم مشاوره و راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

Big Data

مطالب مفید را در گروه و کانال تلگرام ما دنبال کنید

ورود به تلگرام
بعدا x